Polscy harcerze i ukraińscy płastuni wspólnie oddadzą hołd bohaterom polsko-ukraińskiego sojuszu, którzy sto lat temu w obronie Polski i Ukrainy ramię w ramie walczyli przeciwko rosyjskim bolszewikom.

W sierpniu obchodzimy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej – jednego z najważnieszych zwycięstw w historii XX wieku. Więc wzywamy wszystkich zwolenników polsko-ukraińskiego pojednania i porozumienia do wzięcia udziału w Akcji Płomień Braterstwa 2020, podczas której przypomnimy szerokiej społeczności Polski i Ukrainy o polsko-ukraińskim sojuszu militarnym z 1920 roku.

14 sierpnia o godzinie 18.00 polscy harcerze i ukraińscy płastuni wspólnie zapalą znicze na mogiłach żołnierzy polskich i ukraińskich – uczestników wojny z rosyjskimi bolszewikami w 1920 roku.

Akcja odbędzie się w 33 miejscach w Polsce i 7 miejscach w Ukrainie, mianowicie w Kijowie, Winnicy, Żytomierzu, Równym , Zdołbunowie, Kamieńcu Podolskim i Chmielnickim.

Przypomnijmy, 14 sierpnia ubiegłego roku w Lublinie odbył się pierwszy etap Akcji Płomień Braterstwa, w którym uczestniczyli, między innymi, członkowie Płastuńskiego Ośrodka nr 33 im. Ułasa Samczuka pod opieką o. Witalija Porowczuka.

Serhij Porowczuk

https://www.youtube.com/watch?v=KuXeHqboJ3Q