Wspólna akcja harcerzy i płastunów. Montaż nowego krzyża na mogile żołnierzy mjra Wojska Polskiego Wiktora Matczyńskiego w forcie w Tarakanowie na Wołyniu.

W czwartek 26 listopada na terenie forta W Tarakanowie koło Dubna, przedstawiciele harcerskiego hufca „Wołyń” ze Zdołbunowa, wraz z szefem Aleksandrem Radicą, oraz Płastuńskiego Ośrodka nr 33 im. Samczuka w Równem, wraz z duchownym opiekunem „płastunów” o. Witalijem Porowczukiem, wzięli udział w montażu nowego krzyża na mogile żołnierzy mjra Wiktora Matczyńskiego, którzy polegli w walce z konnicą Budionnego w czasie obrony fortu Zahorce przed bolszewikami w dniach 7–21 lipca 1920 roku. Na krzyżu zainstalowano tabliczkę w dwóch językach:

„Żołnierzom WP poległym w lipcu 1920 r., Солдатам ВП загиблим у липні 1920 р”. Duchowy przewodnik „płastunów” – historyk o. Witalij Porowczuk – poprowadził modlitwę w intencji bohaterów Polski oraz Ukrainy, którzy oddali życie w imię miłości ojczyzny. Na krzyżu zawiązano również czerwono-białą wstążkę, zapalone świece

Akcja miała miejsce w ramach podpisanego we wrześniu porozumienia między przedstawicielami Równieńskiego Płasta i Harcerzy.

Serhij Porowczuk,
Prezes Kulturalno-Oświatowego Centrum im gen. Marka Bezruczki w Równem