Ministrowie obrony USA i Wielkiej Brytanii podkreślili bezwarunkowe poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Obiecują działać z wyprzedzeniem – oświadczył w eterze programu Swoboda Słowa w telewizji ICTV minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, podaje Ukraińska Prawda.

Na razie państwa NATO i UE prowadzą bardzo poważne konsultacje na temat gotowości do podjęcia zdecydowanych kroków wyprzedzających w związku z możliwą inwazją Rosji na Ukrainę – oświadczył szef resortu obrony Ukrainy, dodając, że zapewnili go o tym ministrowie obrony USA i Wielkiej Brytanii – Lloyd Austin i Ben Wallace.

„Odbyliśmy długie i szczere rozmowy [z kolegami z USA i Wielkiej Brytanii] i rozmawialiśmy o tym, że nie ma czasu na wyrażanie niepokoju. Obiecano mi bezwarunkowe wsparcie dla Ukrainy. Zapewniono mnie, że trwają bardzo poważne konsultacje pomiędzy innymi krajami partnerskimi Sojuszu i UE w sprawie gotowości do podjęcia bardzo zdecydowanych kroków, działać z wyprzedzeniem. Dotyczy to środków politycznych, gospodarczych i pomocy Ukrainie”.

Ołeksij Reznikow

Minister obrony Ukrainy

Minister obrony Ukrainy powiedział też, że spotkał się nie tylko z sekretarzem obrony USA, ale także z przedstawicielami Departamentu Stanu, Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony USA, senatorami i przedstawicielami Kongresu.

Według niego, wszyscy jego rozmówcy zauważyli, że wysyłają bardzo poważne sygnały, że „bezpośrednia interwencja na terytorium Ukrainy i agresja ze strony Federacji Rosyjskiej będą bardzo drogo kosztować Rosji”.

Oprócz tego, w odpowiedzi na koncentrację rosyjskich sił przy granicy, administracja prezydenta USA Joe Bidena rozważa wysłanie na Ukrainę doradców wojskowych oraz dodatkowej broni i sprzętu wojskowego – podaje CNN powołując się na źródła w rządzie amerykańskim.

Według źródeł CNN, nowy pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa może obejmować moździerze, pociski przeciwpancerne Javelin, przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Stinger ​oraz rosyjskich śmigłowców Mi-17, które pierwotnie były przeznaczone dla armii afgańskiej.

PRZECZYTAJ:

Wywiad USA: Do inwazji Rosji na Ukrainę pozostało kilka tygodni

Jak informowaliśmy wcześniej, służby wywiadowcze państw zachodnich dysponują danymi o „wysokim prawdopodobieństwie” rosyjskich prób destabilizacji sytuacji na Ukrainie w nadchodzącej zimie, w tym – metodami wojskowymi. Poinformowała o tym brytyjska gazeta Financial Times.

Przypomnijmy, pierwszy raport o ponownym zwiększeniu obecności rosyjskich wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą podał 30 października The Washington Post. Już następnego dnia Politico opublikowało zdjęcia satelitarne ukazujące koncentrację wojsk rosyjskich w obwodzie smoleńskim w pobliżu miasta Jelnia, skąd dystans do granicy z Ukrainą wynosi około 260 kilometrów.

Niemal w tym samym czasie eksperci i dziennikarze zauważyli znaczny wzrost poziomu antyukraińskiej histerii w rosyjskich mediach.

Brytyjscy przywódcy wojskowi ostrzegają, że ryzyko konfliktu zbrojnego jest teraz większe niż podczas zimnej wojny.

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar powiedziała Financial Times, że zachodni wywiad ostrzegał przed wysokim prawdopodobieństwem destabilizacji przez Rosję już zimą. Według niej potwierdzają to również dane ukraińskich służb specjalnych.

Partnerzy Ukrainy wyciągnęli takie wnioski nie tylko na podstawie informacji o liczebności wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą, twierdzi Maliar. Oznacza to, że Waszyngton ma dodatkowe informacje o intencjach Władimira Putina.

Jak informowaliśmy wcześniej, na początku listopada szef amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) William Burns odwiedził Moskwę, gdzie spotkał się z dyrektorem Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołajem Patruszewem w celu ostrzeżenia Kremla przed konsekwencjami nowej ofensywy przeciwko Ukrainie.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Niewzruszone poparcie. USA zobowiązały się zapewnić niepodległość i integralność Ukrainy

Wielka Brytania stoi ramię w ramię z Ukrainą – ministrowie obrony UK i UA

Wielka Brytania jest gotowa wysłać swoje siły specjalne na Ukrainę

Szwecja jest gotowa wysłać na Ukrainę instruktorów wojskowych

Rosyjska agresja. NATO jest gotowe „na każdy rozwój sytuacji”

Francja i Niemcy: Rosja słono zapłaci za próbę inwazji na Ukrainę

Francja grozi Rosji poważnymi konsekwencjami w przypadku agresji na Ukrainę

Republikanie wzywają do rozmieszczenia sił zbrojnych USA w regionie Morza Czarnego