Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Sojusz Północnoatlantycki uważnie śledzi rozwój sytuacji na pograniczu Rosji i Ukrainy i jest gotowy do reagowania na zmiany sytuacji, donosi portal ukraińskiego tygodnika społeczno-politycznego „Dzerkało Tyżnia” powołując się na program telewizji „Axios on HBO”.

„Uważnie obserwujemy niezwykłe ruchy wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą” – powiedział w eterze programu telewizji „Axios on HBO” i dodał, że sojusz jest „w pogotowiu” i gotowy „na każdy rozwój sytuacji”.

PRZECZYTAJ:

Przypomnijmy, Wielka Brytania przygotowuje się do wysłania na Ukrainę ok. 600 żołnierzy sił specjalnych, podaje wydanie The Mirror, powołując się na własne źródła.

W publikacji podkreślono, że grupa zadaniowa sił specjalnych SAS i pułk wojsk powietrznodesantowych zostały poinformowane, że w najbliższym czasie mogą zostać wysłane na Ukrainę.

„Od 400 do 600 żołnierzy sił specjalnych jest gotowych do działania. Ich ekwipunek jest spakowany i są gotowi do lotu na Ukrainę i lądowania lub skoku ze spadochronem. Zostali przeszkoleni i są gotowi na oba scenariusze”

– czytamy w wiadomości.

Przygotowania rozpoczęły się po tym, jak „szefowie departamentów obrony i szef MI6 poinformowali, że prezydent Rosji Władimir Putin stwarza wyraźne i realne zagrożenie dla Ukrainy i Zachodu”.

W szczególności na Ukrainę mogą zostać wysłani żołnierze 16. Brygady Powietrzno-Szturmowej, a także żołnierze Specjalnej Służby Powietrznej (SAS), specjalny pułk rozpoznawczy, sygnaliści, inżynierowie i lekarze.

Wydanie informuje, że powodem szkolenia żołnierzy były wypowiedzi amerykańskich urzędników, że Rosja może dokonać inwazji na Ukrainę, a także doniesienia w zachodnich mediach o koncentracji rosyjskiego sprzętu wojskowego w pobliżu granic Ukrainy.

Jednocześnie najwyższy rangą brytyjski oficer wojskowy, generał Sir Nick Carter, ostrzegł, że ryzyko przypadkowej wojny między Zachodem a Rosją jest większe niż kiedykolwiek od czasów zimnej wojny.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Pentagon: Rosja ściąga wojsko na granicę z Ukrainą! Putin szykuje się do agresji?

Eskalacja rosyjskiej agresji jest całkiem możliwa – Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy

Szef CIA ostrzegł Patruszewa: agresywne działania spowodują poważną reakcję USA

Sekretarz stanu USA: Jesteśmy bardzo zaniepokojeni koncentracją wojsk Rosji przy granicy z Ukrainą

Francja grozi Rosji poważnymi konsekwencjami w przypadku agresji na Ukrainę