W piątek 12 listopada odbyło się spotkanie szefów ministerstw spraw zagranicznych oraz ministerstw obrony Francji i Rosji.

Francja wyraziła zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją bezpieczeństwa na Ukrainie i ostrzegła Rosję przed poważnymi konsekwencjami w przypadku ewentualnej próby dalszego naruszenia integralności terytorialnej Ukrainy.

Takie ostrzeżenie podczas spotkania w Paryżu francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian i minister obrony Florence Parley osobiście przekazali rosyjskim odpowiednikom Siergieju Ławrowu i Siergieju Szojgu, podała służba prasowa francuskiego MON.

„Obaj ministrowie ostrzegli przed poważnymi konsekwencjami w przypadku naruszenia integralności terytorialnej Ukrainy”

– czytamy w oświadczeniu.

Strona francuska wezwała Moskwę, by nie rezygnowała z negocjacji w sprawie Donbasu w formacie normandzkim z udziałem ministrów spraw zagranicznych.

Jeśli chodzi o sytuację na Białorusi, francuscy ministrowie potępili nieodpowiedzialne i niedopuszczalne zachowanie reżimu dyktatorskiego kierującego przepływy migracyjne do krajów UE. Wezwali Rosję do wykorzystania swoich bliskich więzi z Białorusią, aby to zakończyć.

Strona francuska zadeklarowała również niedopuszczalność rozmieszczenia najemników rosyjskiej grupy Wagnera w pasie Sahel-Sahary, co mogłoby zaszkodzić interesom Francji i jej partnerów zaangażowanych w walkę z terroryzmem na Sahelu.

Francuscy ministrowie wyrazili także rosnące zaniepokojenie sytuacją praw człowieka i wolności w Rosji, w szczególności w związku z sytuacją z liderem rosyjskiej opozycji Aleksiejem Nawalnym.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE: