W obliczu zagrożenia inwazji wojsk rosyjskich Wielka Brytania przygotowuje się do wysłania na Ukrainę ok. 600 żołnierzy sił specjalnych, podaje wydanie The Mirror, powołując się na własne źródła.

W publikacji podkreślono, że grupa zadaniowa sił specjalnych SAS i pułk wojsk powietrznodesantowych zostały poinformowane, że w najbliższym czasie mogą zostać wysłane na Ukrainę.

„Od 400 do 600 żołnierzy sił specjalnych jest gotowych do działania. Ich ekwipunek jest spakowany i są gotowi do lotu na Ukrainę i lądowania lub skoku ze spadochronem. Zostali przeszkoleni i są gotowi na oba scenariusze”

– czytamy w wiadomości.

Przygotowania rozpoczęły się po tym, jak „szefowie departamentów obrony i szef MI6 poinformowali, że prezydent Rosji Władimir Putin stwarza wyraźne i realne zagrożenie dla Ukrainy i Zachodu”.

W szczególności na Ukrainę mogą zostać wysłani żołnierze 16. Brygady Powietrzno-Szturmowej, a także żołnierze Specjalnej Służby Powietrznej (SAS), specjalny pułk rozpoznawczy, sygnaliści, inżynierowie i lekarze.

Wydanie informuje, że powodem szkolenia żołnierzy były wypowiedzi amerykańskich urzędników, że Rosja może dokonać inwazji na Ukrainę, a także doniesienia w zachodnich mediach o koncentracji rosyjskiego sprzętu wojskowego w pobliżu granic Ukrainy.

Jednocześnie najwyższy rangą brytyjski oficer wojskowy, generał Sir Nick Carter, ostrzegł, że ryzyko przypadkowej wojny między Zachodem a Rosją jest większe niż kiedykolwiek od czasów zimnej wojny.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Brytyjskie siły specjalne przygotowują się do odparcia rosyjskiej agresji w różnych częściach świata

Ukraina i Wielka Brytania podpisały memorandum o wspólnej budowie okrętów i baz wojskowych

Szef ukraińskiego MSZ : Kijów jest zainteresowany obecnością wojsk brytyjskich na terytorium Ukrainy

Wielka Brytania przekaże Ukrainie uzbrojenie rakietowe i okręty wojenne