Ukraina otrzyma broń rakietową i okręty wojenne z Wielkiej Brytanii. Jednocześnie technologie ich budowy zostaną przeniesione do ukraińskich stoczni – powiedział w wywiadzie telewizji „Dom” Wadym Prystajko, ambasador Ukrainy w Londynie.

„Zrealizowane zostaną cztery kierunki, które wzmocnią zdolności naszej marynarki wojennej. A to zostanie wkrótce ogłoszone. Jestem przekonany, że w niedalekiej przyszłości zostaną zakupione dwa istniejące okręty, które od razu trafią do Marynarki Wojennej, rozpoczną się prace nad budową dwóch portów morskich, rozpocznie się budowa mniejszych okrętów na Ukrainie i w Wielkiej Brytanii”.

Wadym Prystajko

Ambasador Ukrainy w Londynie

Według niego pierwszy okręt wojenny dla Ukrainy zostanie zbudowany w Wielkiej Brytanii, a następnie technologie zostaną przeniesione do ukraińskich stoczni.

„I w końcu, co jest bardzo ważne, otrzymamy broń rakietową, która pomoże naprawdę wzmocnić zdolności na morzu”

– powiedział ambasador Ukrainy w Londynie.

Przypomnijmy, Ukraina i Wielka Brytania 21 czerwca podpisały memorandum w sprawie projektu partnerstwa morskiego między konsorcjum przemysłu Wielkiej Brytanii i Marynarki Wojennej Ukrainy.

„Memorandum przewiduje wspólne projektowanie i budowę okrętów wojennych na Ukrainie i w Wielkiej Brytanii, odbudowę ukraińskich przedsiębiorstw stoczniowych oraz budowę dwóch ukraińskich baz marynarki wojennej” – czytamy w komunikacie.

Dokument został podpisany w Odessie na pokładzie brytyjskiego niszczyciela rakietowego HMS Defender D36 przez ministra zamówień obronnych Wielkiej Brytanii Jeremy’ego Quina i wiceministra obrony Ukrainy Ołeksandra Myroniuka.

W wydarzeniu wzięli również udział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Danyłow, Pierwszy Lord Morski admirał Tony Radakin oraz Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Wielkiej Brytanii na Ukrainie Melinda Simmons.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Szef ukraińskiego MSZ : Kijów jest zainteresowany obecnością wojsk brytyjskich na terytorium Ukrainy

USA: Ukraina i Gruzja są długoterminowymi bastionami chroniącymi Zachód przed agresją Rosji

Ukraina chce, aby na jej terytorium znajdowały się bazy NATO – zastępca szefa Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy

Stoltenberg: NATO wzmocni obecność wojskową na Morzu Czarnym ze względu na rosyjskie zagrożenie ze strony Krymu