Po raz trzeci w historii USA Izba Reprezentantów przegłosowała w środę artykuły impeachmentu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Tym samym Donald Trump został postawiony w stan oskarżenia. Teraz o jego usunięciu z urzędu decydować będzie Senat. Postawienie przez Izbę Reprezentantów USA prezydenta Donalda Trumpa w stan oskarżenia całkowicie zdominowało amerykańskie media. Większość z nich zgadza się, że jest to historyczne wydarzenie, jednak w zgodnej opinii większości dziennikarzy prezydent USA raczej nie straci urzędu.

„Postawiony w stan oskarżenia” i „Trump oskarżony” – to tytuły na pierwszych stronach portali najważniejszych amerykańskich gazet. Po „zaciekłych kłótniach” Izba Reprezentantów zatwierdziła zarzuty wobec Trumpa – stwierdza w jednym z pierwszych komentarzy dziennik „New York Times”. Jak podkreśla, Trump jest dopiero trzecim przywódcą USA, wobec którego stosowana jest ta procedura.

Artykuły impeachmentu prezydenta przegłosowano po „gorzkiej debacie, która ciągnęła się przez cały dzień do wieczora i odzwierciedlała głęboką polaryzację amerykańskiej polityki w erze Trumpa”.

Po wielogodzinnej debacie pierwszy artykuł, zarzucający prezydentowi nadużycie władzy, poparło 230 kongresmenów. Drugi – oskarżający go o utrudnianie pracy Kongresu – o jeden mniej. Do ich przegłosowania potrzebna była zwykła większość w kontrolowanej przez Demokratów i liczącej 435 parlamentarzystów Izbie Reprezentantów.

Zgodnie z oczekiwaniami głosowania dotyczące impeachmentu przebiegły niemal idealnie wzdłuż linii partyjnych. Decyzję kongresmenów, podobnie jak podczas posiedzeń komisji parlamentarnych w Izbie Reprezentantów, poprzedziła gorąca partyjna dyskusja.

Otwierając debatę przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi podkreśliła, że prezydent „nie pozostawił wyboru” w kwestii impeachmentu. W minutowych przemówieniach podczas debaty Demokraci zarzucali prezydentowi złamanie prawa i oskarżali o nadużycie władzy. Republikanie konsekwentnie bronili Trumpa i zarzucali Demokratom, że ich działania motywowane są polityką oraz nienawiścią wobec przywódcy USA.

Po Izbie Reprezentantów o losach prezydenta – zgodnie z procedurą – decydować będzie Senat, w którym proces rozpocznie się prawdopodobnie jeszcze w styczniu. Do usunięcia szefa państwa z urzędu potrzeba 67 głosów w 100-osobowej izbie wyższej. Przewagę mają w niej jednak Republikanie, co oznacza, że szansa na pozbawienie Trumpa urzędu jest minimalna.

Amerykańskie media odnotowały, że szefowa Izby Reprezentantów Nancy Pelosi nie wykluczyła w środę zwlekania z przesłaniem artykułów impeachmentu do Senatu. W ten sposób – jak podkreśla „New York Times” – „zostawiłaby je jako dźwignie w negocjacjach dotyczących warunków procesu”. Amerykański Senat kontrolowany jest przez Republikanów – partię, którą reprezentuje Donald Trump.

Konserwatywny „Wall Street Journal” uznaje, że debata poprzedzająca głosowania w Izbie Reprezentantów „obnażyła głębokie partyjne podziały w Waszyngtonie oraz całym kraju”. Zauważa, że dwóch Demokratów – Jeff Van Drew i Collin Peterson – opowiedziało się przeciwko artykułom impeachmentu.

Niekryjący niechęci do Trumpa dziennik „Washington Post” ocenia, że środowe głosowania „pozostawiły niezmywalny ślad na jego prezydenturze”.

„Oczekuje się, że Senat uniewinni Trumpa, gdyż skazanie i usunięcie z urzędu wymaga 67 głosów w tej izbie, a Demokraci i ich sojusznicy mają (w niej) jedynie 47 mandatów”

– czytamy w gazecie.

Kalifornijski dziennik „Los Angeles Times” spekuluje, że „prawdopodobnie w styczniu” Trump zostanie ułaskawiony przez Senat”.

W zdecydowanej większości amerykańskich mediów można znaleźć sugestie, z których wynika, że Trump „prawie na pewno dołączy do wąskiego klubu prezydentów” – Andrew Johnsona i Billa Clintona – którzy, zostali oskarżeni, ale pozostali na stanowisku.

Trump jest trzecim prezydentem w dziejach USA, o którego dalszym pozostawieniu na stanowisku zadecyduje Kongres. Senat USA uniewinnił w 1868 roku Andrew Johnsona i 131 lat później Billa Clintona. Artykuły impeachmentu tego drugiego Izba Reprezentantów przegłosowała 21 lat temu – dokładnie 19 grudnia 1998 roku.

Źródło: Niezalezna.pl, PAP