Ponad dziewięć miliardów dolarów na obronność, 120 tysięcy żołnierzy, ponad tysiąc czołgów, ponad 2,6 tysięcy opancerzonych pojazdów bojowych… Polska jest piątą armią Europy.  Przed nami są tylko Francja, Wielka Brytania, Niemcy i Włochy. 

Według rankingu „Global Firepower” Polska zajmuje 5. miejsce wśród armii europejskich  oraz 19. wśród najsilniejszych armii świata. Spośród sąsiadów Polski Niemcy zostały sklasyfikowane na  9. miejscu największych potęg militarnych świata, na 30. znalazła się Ukraina, na 32. Czechy, na 49. Białoruś, a Słowacja na 74.

PRZECZYTAJ: 2017 Military Strength Ranking

Trzy pierwsze pozycje zajęły Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny (według rankingu Stany Zjednoczone posiadają niemal dwa razy więcej wojska niż Rosjanie, zdecydowana jest także przewaga Amerykanów w technologii, sile lotnictwa i floty, z kolei Rosjanie posiadają większe rezerwy ludzkie, więcej broni pancernej i artylerii). Na kolejnych – po USA, Rosji i Chinach miejscach znalazły się Indie, Francja, Wielka Brytania, Japonia, Turcja, Niemcy, a pierwszą dziesiątkę zamyka Egipt. W zestawieniu najsilniejszych armii świata sklasyfikowana na 19. miejscu Polska wyprzedziła, m.in. Australię, Szwecję, Kanadę i Hiszpanię.

„Global Firepower” to najpopularniejszy, publikowany co roku ranking sił zbrojnych na świecie. Pozwala zestawić poszczególne kategorie, aby można było porównać różnice w poszczególnych działach. Jest tworzony na podstawie analizy ponad 50 czynników. Zestawienie określa potencjał militarny armii, porównuje m.in. zdolność poszczególnych wojsk do prowadzenia działań wojennych, siłę ekonomiczną i skalę stosowania przez nie innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Jagiellonia.org / Kresy24.plGlobalfirepower.com

ZOBACZ TAKŻE:

Ranking najpotężniejszych armii świata