Szefowie resortów obrony Wielkiej Brytanii i Ukrainy we wspólnym oświadczeniu stwierdzają, że „suwerenność narodowa i integralność terytorialna Ukrainy są bezsporne”.

Brytyjski minister obrony Ben Wallace i ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow podpisali w Kijowie wspólne oświadczenie o strategicznym partnerstwie obu krajów w sektorze bezpieczeństwa. Tekst dokumentu został opublikowany 16 listopada na serwisie internetowym rządu brytyjskiego oraz 17 listopada na portalu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

„Ukraina i Wielka Brytania są partnerami strategicznymi w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. […] Dzisiejsze spotkanie jest kolejnym etapem współpracy dwustronnej na rzecz zwiększenia zdolności obronnych Ukrainy i rozwoju interoperacyjności. Nasze rządy nie chcą być wrogie ani dążyć do strategicznego otoczenia lub podważenia Federacji Rosyjskiej w jakikolwiek sposób. Niepokoi nas koncentracja wojsk i aktywność Rosji w pobliżu granic Ukrainy”

– czytamy we wspólnym dokumencie.

„Wielka Brytania stoi ramię w ramię z narodem Ukrainy i będzie kontynuować swoje niezachwiane zaangażowanie we wspieraniu go. Jesteśmy nieugięci w tym wsparciu i razem pozostajemy czujni i zjednoczeni w obronie naszych wspólnych wartości i wolności”

– podkreślili ministrowie szefowie resortów obrony Wielkiej Brytanii i Ukrainy.

https://twitter.com/DefenceU/status/1460684883819442182

Podczas wizyty w Kijowie szef brytyjskiego Departamentu Obrony spotkał się także z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

https://twitter.com/DefenceHQ/status/1460637757991231491

Jak informowaliśmy wcześniej, w obliczu zagrożenia inwazji wojsk rosyjskich Wielka Brytania przygotowuje się do wysłania na Ukrainę ok. 600 żołnierzy sił specjalnych, podaje wydanie The Mirror, powołując się na własne źródła. W szczególności na Ukrainę mogą zostać wysłani żołnierze 16. Brygady Powietrzno-Szturmowej, a także żołnierze Specjalnej Służby Powietrznej (SAS), specjalny pułk rozpoznawczy, sygnaliści, inżynierowie i lekarze. CZYTAJ WIĘCEJ TU>>>

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Brytyjskie siły specjalne przygotowują się do odparcia rosyjskiej agresji w różnych częściach świata

Ukraina i Wielka Brytania podpisały memorandum o wspólnej budowie okrętów i baz wojskowych

Wielka Brytania jest gotowa wysłać swoje siły specjalne na Ukrainę

Szef ukraińskiego MSZ : Kijów jest zainteresowany obecnością wojsk brytyjskich na terytorium Ukrainy