Szwecja jest gotowa wysłać na Ukrainę instruktorów wojskowych ze względu na wzrost napięć w pobliżu granic Ukrainy spowodowanych przerzucaniem i koncentracją wojsk rosyjskich – oświadczył minister obrony Szwecji Peter Hultqvist w eterze Sveriges Radio.

Szwedzki minister obrony wyjaśnił, że będzie to „misja szkoleniowa skierowana przez UE”, która zostanie zorganizowana „jako bardzo ważny element w definiowaniu ambicji UE w zakresie wsparcia bezpieczeństwa i suwerenności Ukrainy”.

Propozycja stworzenia takiej misji wyszła z krajów bałtyckich i Polski po pojawieniu informacji o dużej koncentracji wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą.

Wcześniej media pisały, że pomysł utworzenia wojskowej misji szkoleniowej poparło 8 krajów:

  1. Polska;
  2. Litwa;
  3. Łotwa;
  4. Estonia;
  5. Rumunia;
  6. Słowacja;
  7. Szwecja;
  8. Finlandia.

Jak informowaliśmy wcześniej, służby wywiadowcze państw zachodnich dysponują danymi o „wysokim prawdopodobieństwie” prób destabilizacji sytuacji na Ukrainie w nadchodzącej zimie przez Rosję, w tym metodami wojskowymi. Poinformowała o tym brytyjska gazeta Financial Times.

Przypomnjmy, pierwszy raport o nowym wzroście rosyjskich wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą podał 30 października The Washington Post. Już następnego dnia Politico opublikowało zdjęcia satelitarne ze zgromadzenia wojsk rosyjskich w obwodzie smoleńskim w pobliżu miasta Jelnia. Stamtąd do granicy z Ukrainą – około 260 kilometrów.

Niemal w tym samym czasie eksperci i dziennikarze zauważyli znaczny wzrost poziomu antyukraińskiej histerii w rosyjskich mediach.

Brytyjscy przywódcy wojskowi ostrzegają, że ryzyko konfliktu zbrojnego jest teraz większe niż podczas zimnej wojny.

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar powiedziała Financial Times, że zachodni wywiad ostrzegał przed wysokim prawdopodobieństwem destabilizacji przez Rosję już zimą. Według niej potwierdzają to również dane ukraińskich służb specjalnych.

Partnerzy Ukrainy wyciągnęli takie wnioski nie tylko na podstawie informacji o liczebności wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą, twierdzi Maliar. Oznacza to, że Waszyngton ma dodatkowe informacje o intencjach Władimira Putina.

Jak informowaliśmy wcześniejna początku listopada szef amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) William Burns odwiedził Moskwę, gdzie spotkał z dyrektorem Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołajem Patruszewem, w celu ostrzeżenia Kremla przed konsekwencjami nowej ofensywy przeciwko Ukrainie.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Wielka Brytania jest gotowa wysłać swoje siły specjalne na Ukrainę

Francja i Niemcy: Rosja słono zapłaci za próbę inwazji na Ukrainę

Francja grozi Rosji poważnymi konsekwencjami w przypadku agresji na Ukrainę

Rosyjska agresja. NATO jest gotowe „na każdy rozwój sytuacji”

Republikanie wzywają do rozmieszczenia sił zbrojnych USA w regionie Morza Czarnego

Sekretarz stanu USA: Jesteśmy bardzo zaniepokojeni koncentracją wojsk Rosji przy granicy z Ukrainą

ZOBACZ TAKŻE: