W stolicy Ukrainy odbyły się uroczystości Dnia Wojska Polskiego. Dyplomaci, przedstawiciele ukraińskich władz i miejscowi Polacy złożyli kwiaty na polskich kwaterach w podkijowskiej Bykowni. Zebrani podkreślali wagę polsko-ukraińskiej współpracy zarówno w obliczu bolszewickiej agresji, jak i w czasach współczesnych.

Ambasador Polski Jan Piekło przypomniał udział Ukraińców w walce z bolszewikami w 1920 roku. Jak mówił – podczas Bitwy Warszawskiej Polacy, ale też Ukraińcy bronili Europy. Dyplomata podkreślił, że Bitwa Warszawska była momentem, który pokazał, że jeżeli Polacy z Ukraińcami są razem, to są w stanie dokonywać rzeczy niemożliwych.

ZOBACZ TAKŻE:

Sojusz Orła z Tryzubem

 Obecny na uroczystości deputowany do ukraińskiej Rady Najwyższej Mykoła Kniażycki zaznaczył, że również w szeregach polskiej armii, zarówno w 1920, jak i 1939 roku służyli Ukraińcy. Jak podkreślił, w Bykowni leży około 100 tysięcy Ukraińców zamordowanych przez bolszewików, ale też około 2 tysięcy Polaków z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej. Jak zaznaczył, Polacy i Ukraińcy często byli razem. Dodał, że wrogowie obu narodów cieszyli się kiedy Polacy i Ukraińcy trafiali do mogił, takich jak w Bykowni. – Razem cierpieliśmy w wyniku stalinizmu i faszyzmu – zaznaczył ukraiński polityk. Podkreślił, że wrogowie Polski i Ukrainy bali się kiedy Polacy i Ukraińcy razem stali ramię w ramię.

W wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku polskie wojsko wspierała armia Ukraińskiej Republiki Ludowej. W bojach szczególnie zasłużyła się 6 Siczowa Dywizja Strzelców pod dowództwem generała Marka Bezruczki.

Jagiellonia.org / polskieradio.pl / IAR

ZOBACZ TAKŻE:

23 sierpnia – Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu

Polacy i Ukraińcy razem oddają hołd poległym żołnierzom.

Ukrainiec, który pomógł uratować Warszawę

Polska jest silna tylko wtedy, kiedy gra ramie w ramie z Ukrainą

Międzymorze. „Nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy”

Tarcza Europy

Armia Międzymorza budzi niepokój Moskwy

Dmowski zostawił Polaków ze Wschodu na pastwę Rosji

Ludobójstwo. Animowany film dokumentalny (WIDEO)

Dziś obchodzimy 80. rocznicę stalinowskiego ludobójstwa na Polakach

80. rocznica stalinowskiego ludobójstwa na Polakach. Rosjanie jeszcze bardziej kochają czerwonego mordercę