Biały Dom oskarżył Rosję w oficjalnym komunikacie o przeprowadzenie masowego cyberataku NotPetya w zeszłym roku.

Spowodował on straty w wysokości miliardów dolarów Europie, Azji oraz oby Amerykach. Był on częścią działań Kremla, której celem była destabilizacja Ukrainy.

Portal Radio Free Europe poinformował, że pojawiło się w tej sprawie oficjalne oświadczenie Białego Domu, który stwierdza:

„W czerwcu 2017 r. rosyjskie wojsko rozpoczęło najbardziej niszczycielski i kosztowny cyberatak w historii. Był to także bezwzględny i nieselektywny cyberatak, który spotka się z międzynarodowymi konsekwencjami”.

Oświadczenie wystosowano po tym, jak Wielka Brytania oskarżyła Rosję o przygotowanie cyberataku NotPetya. Wówczas wiceszef resortu spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Lord Ahmad oskarżył Rosję o to, że ta przygotowała ów atak, którego celem był choćby ukraiński system bankowy oraz telekomunikacyjny, także rządowe sieci komputerowe, lotniska, elektrownie, ciepłownie czy metro w Kijowie.

Ahmad również w rozmowie z „The Telegraph” pod koniec stycznia stwierdził, że Rosja analizowała instrastrukturę energetyczną Wielkiej Brytanii pod kątem ataku mogącego spowodować śmierć „tysięcy” obywateli Wielkiej Brytanii.

Szef Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa Ciaran Martin ostrzegał w rozmowie z „The Guardian”:

„To nie kwestia czy, ale kiedy. Ze strony Rosji zaobserwowaliśmy szereg ingerencji wymierzonych w Wielką Brytanię, dokonywanych w celach szpiegowskich lub w celu uzyskania dostępu do kluczowych sektorów”.

Źródło: PAP, Fronda.pl

ZOBACZ TAKŻE:

FT: Rosja zmobilizowała elitarne ugrupowanie cyberbandytów

Ukryta wojna! Rosyjscy hakerzy codziennie atakują Polskę

Foreign Affairs: Kreml zaatakował Stany Zjednoczone – czas odpowiedzieć

Premier Wielkiej Brytanii: Rosja chce zasiać chaos, podkopać zachodnie instytucje i zagrozić światowemu porządkowi

Rosja prowadzi wojnę z Zachodem na kilku frontach – Minister Obrony Wielkiej Brytanii

Ukryta wojna. Rosja jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego – brytyjski wywiad