„Scotland Yard bada rolę prezydenta Rosji Władimira Putina w ataku z użyciem środka paralityczno-drgawkowego »Nowiczok« w Salisbury w Wielkiej Brytanii” – donosi The Guardian.

„Putin, według brytyjskich służb wywiadowczych, prawdopodobnie zatwierdził atak w marcu 2018 r. przeciwko Siergiejowi Skripalowi, byłemu rosyjskiemu oficerowi i jego córce – obaj przeżyli w wyniku ataku, ale są poważnie chorzy” – pisze gazeta, przypominając, że później, znajdując odrzuconą butelkę perfum używaną przez agentów rosyjskiego wywiadu i zawierającą środek paralityczno-drgawkowego, zmarła 44-letnia Brytyjka Dawn Sturgess.

„(…) Neil Basu, zastępca komisarza londyńskiej policji i szef operacji antyterrorystycznych, powiedział, że śledztwo w sprawie ataku jest w toku. Według Basu problemy związane z atakiem są złożone. Musimy udowodnić, że [Putin] był bezpośrednio zaangażowany. Aby otrzymać europejski nakaz aresztowania w EAW (European arrest warrant), w tym kraju muszą istnieć argumenty”

– pisze gazeta powołując się na zastępcę komisarza londyńskiej policji.

PRZECZYTAJ:

Brytyjski minister: Putin ponosi osobistą odpowiedzialność za otrucie Skripala

„Jesteśmy ofacerami policji, więc powinniśmy szukać dowodów. Istniało wiele założeń dotyczących tego, kto był odpowiedzialny, kto wydawał rozkazy, a wszystko opierało się na fachowej wiedzy ludzi na temat Rosji. Muszę trzymać się dowodów”

– wyjaśnił Basu.

„Dwóch rosyjskich agentów oskarża się o popełnienie ataku. Wielka Brytania domaga się ich ekstradycji i zabezpieczyła europejski nakaz aresztowania oraz czerwony komunikat Interpolu o ich zatrzymaniu. Zakłada się jednak, że w atak mogą być zaangażowanych więcej osób”

– twierdzi autor publikacji.

„W stosunku do tych dwóch, których ogłosiliśmy na konferencji prasowej, staramy się o ekstradycję do tego kraju. Śledztwo jako całość pozostaje aktywnym dochodzeniem kryminalnym”

– podkreślił zastępca komisarza londyńskiej policji Neil Basu.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Rosja ponownie stała się głównym zagrożeniem dla Europy – szef brytyjskiego MSZ

USA, Francja, Niemcy oraz Kanada: Za atakiem chemicznym w Wielkiej Brytanii stali oficerowie GRU

Podejrzany o atak chemiczny w Salisbury Boszyrow-Czepiga mógłby być zamieszany w zbrodnie przeciw Majdanowi – były szef ukraińskiego wywiadu