Brytyjski minister Ben Wallace oświadczył, że Putin ponosi osobistą odpowiedzialność za otrucie Skripala – informuje The Guardian.

Wallace zauważył, że właśnie Putin i jego rząd kontrolują, finansują i bezpośrednio kierują wywiadem wojskowym – Głównym Zarządem Wywiadowczym (GRU).

„Wiem, że w tej misji uczestniczyli oficerowie GRU na służbie. To nie byli emerytowani funkcjonariusze ani ludzie działający na własną rękę, ale wykonawcy misji zleconej przez agencję wywiadowczą”

– powiedział Ben Wallace.

Według ministra nikt nie może powiedzieć, że Putin nie kontroluje państwa. Otoczył się byłymi zwiadowcami i urzędnikami bezpieczeństwa. GRU to jednostka wywiadu wojskowego, a jej żołnierze muszą być zdyscyplinowani i wykonywać rozkazy. Dlatego Putin, jako przywódca państwa, powinien ponosić odpowiedzialność.

Jak już informowaliśmy, dzień wcześniej brytyjska premier Theresa May przemawiając w parlamencie oświadczyła: rząd jest przekonany, że decyzja o przeprowadzeniu ataku na Skripala musiała być podjęta „poza GRU, na najwyższych szczeblach rosyjskich władz” i dodała, że działalność GRU „jest zagrożeniem dla wszystkich naszych sojuszników i naszych obywateli”.

PRZECZYTAJ:

Generał KGB: Terroryzm musi stać się naszą główną bronią

Przypomnijmy, brytyjska policja opublikowała zdjęcia i nazwiska dwóch Rosjan podejrzanych o próbę otrucia bronią chemiczną Nowiczok byłego rosyjskiego agenta mieszkającego w Salisbury w Wielkiej Brytanii oraz jego córki. W wyniku ataku chemicznego ucierpiał też policjant z Salisbury oraz parę miesięcy później para mieszkańców pobliskiej miejscowości. Jedna kobieta zmarła.

Mężczyźni znani są brytyjskim służbom pod nazwiskami Aleksander Petrow i Rusłan Boszyrow, ale nie wiadomo, czy są to ich prawdziwe imiona, według podanych informacji obaj są bowiem związani z rosyjskimi wojskowymi służbami specjalnymi (GRU).

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Główny Zarząd Wywiadowczy (GRU) Federacji Rosyjskiej jest zagrożeniem dla całego świata

Londyn chce pilnego zwołania posiedzenia RB ONZ ws. ataku chemicznego w Salisbury