Jednostka specjalna rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU pod dowództwem pułkownika Anatolija Czepigi (Rusłana Boszyrowa), który jest podejrzany o atak chemiczny w brytyjskim Salisbury, podczas Rewolucji Godności na Ukrainie mógła znajdować się w Kijowie i brać czynny udział w walkach przeciwko Ukraińcom na Majdanie – oświadczył były szef Głównego Zarządu Wywiadu Ukrainy generał lejtnant SBU Ołeksandr Skipalski w rozmowie z dziennikarzami serwisu internetowego Guildhall.

„Teoretycznie jednostka Boszyrowa-Czepigi (w grudniu 2013 r. – lutym 2014 r. – red.) mógła znajdować się w Kijowie i brać udział w konfrontacji strzelająć do ludzi (na Majdanie – red.). […] Wiem, że na bazie »Grupy Alfa« ( jednostki kontrterrorystycznej SBU – red.) w osobnym domu mieszkało ponad 20 rosyjskich żołnierzy sił specjalnych, i nawet oficerowie ukraińskich specsłużb nie mogli tam wejść. Mogli zmienić ubranie, zarówno w mundury »Berkutu« (jednostki specjalnej ukraińskiej milicji), jak i w mundury wojskowe bez znaków rozpoznawczych”.

Ołeksandr Skipalski

Generał lejtnant SBU, były szef Głównego Zarządu Wywiadu Ukrainy

„W tym kontekście warto przypomnieć, że szefem osobistej ochrony Janukowycza był (Wiaczesław – red.) Zaniewski, oficer rosyjskich służb specjalnych. Personel GRU Rosji strzegł Kijowskiej Ławry, wzmacniał bezpieczeństwo swojej ambasady, przeprowadzał pracę wywiadowczą i wykonywał »osobiste zamówienia« niektórych osób. Czuli się tutaj (swobodnie – red.) »zgodnie z umowami«. Podczas rewolucji (rosyjskie – red.) siły specjalne GRU mogły inspirować, koordynować, instruować i obserwować tych, którzy strzelali do ludzi na Majdanie”

– zaznaczył były szef ukraińskiego wywiadu.

Przypomnijmy, serwis internetowy Bellingcat identyfikował tożsamość jednego z podejrzanych o atak chemiczny w Salisbury. Rosyjski terrorysta, znany wcześniej jako Rusłan Boszyrow, to 39-letni pułkownik GRU Anatolij Czepiga, który wcześniej służył na misjach w Czeczenii i na Ukrainie, a w 2014 roku otrzymał nawet nadawany przez Putina tytuł honorowy Bohatera Federacji Rosyjskiej, prawdopodobnie za przestępczą wywrotową działalność na Ukrainie.

Jagiellonia.org