NATO wzmacnia system obrony zbiorowej na terytorium wschodnich sojuszników i zapewnia wsparcie Ukrainie i Gruzji nie w celu izolacji Rosji, ale aby zapobiegać konfliktom i zachować pokój – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, przemawiając w Kongresie USA podczas obchodów 70. rocznicy powstania Sojuszu.

„Będziemy musieli stawiać czoło coraz bardziej agresywnej Rosji”.

Jens Stoltenberg

Sekretarz generalny NATO

Szef NATO przypomniał aneksję Krymu, atak chemiczny w Wielkiej Brytanii, cyberataki w krajach zachodnich i poparcie zbrodniczego reżimu Baszara al-Asada w Syrii jako typowe przykłady agresywnej rosyjskiej polityki.

„NATO zareagowało na to najpotężniejszym wzmocnieniem zbiorowej obrony w ostatnich dziesięcioleciach. Po raz pierwszy gotowe do walki jednostki są rozmieszczone na wschodniej flance Sojuszu. Zwiększyliśmy gotowość naszych sił do walki, potroiliśmy liczbę sił reagowania, zmodernizowaliśmy struktury dowodzenia, wzmocniliśmy cyberobronę. Co więcej, zwiększyliśmy poparcie naszych bliskich partnerów – Gruzji i Ukrainy, suwerennych państw, które mają suwerenne prawo do wyboru własnej drogi”

– podkreślił Stoltenberg.

Według niego są to środki, które nie mają na celu wywołania konfliktu, lecz zapobieganie mu i zachowanie pokoju.

„Nie ma sprzeczności między odstraszaniem, obroną i dialogiem. Nie chcemy izolować Rosji”

– dodał sekretarz generalny NATO.

Przemówienie Jensa Stoltenberga miało historyczny wymiar. Jest on pierwszym szefem Sojuszu Północnoatlantyckiego, który wystąpił przed połączonymi izbami Kongresu USA.

PRZECZYTAJ:

Amerykański generał: Putin prowadzi wojnę z NATO przy pomocy „nietradycyjnych operacji wojskowych”

Przypomnijmy, w listopadzie ubiegłego roku Zgromadzenie Parlamentarne NATO uznało, że neutralne „szare strefy” zachęcają Moskwę do agresji i wywołują napięcia między Rosją a Zachodem – mówi specjalny raport pod tytułem „Przeciwdziałanie rosyjskim hybrydowym zagrożeniom: aktualizacja”, opublikowany 19 listopada na serwisie internetowym Zgromadzenia.

„Aby ograniczyć przestrzeń rosyjskiej wojny hybrydowej, należy rozwiązać problem »szarych obszarów« w Europie Wschodniej. Pozostawiając kraje Europy Wschodniej w niepewności, będziemy zachęcać do dalszej rosyjskiej agresji i napięć z Zachodem. Gruzja, Ukraina i Mołdawia, a także kraje Bałkanów Zachodnich powinny mieć jasną perspektywę członkostwa w NATO i UE”

– mówi dokument.

Jak już informowaliśmy wcześniej, specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych ds. Ukrainy Kurt Volker podczas debaty w waszyngtońskim think tanku Atlantic Council oświadczył, że prowadzona przez Rosję okupacja części terytorium Ukrainy i Gruzji nie oznacza, że nie mogą one stać się członkami NATO.

„Uważam, że w przypadku Gruzji i Ukrainy błędem byłoby zaakceptowanie polityki, iż jeśli Rosja zdecyduje o okupacji części suwerennego terytorium innego państwa, NATO nie będzie w to ingerowało, a kraj, który stał się ofiarą agresji nie może być członkiem NATO”

– powiedział Kurt Volker.

Przed tym, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu John Bolton podczas konferencji prasowej w Kijowie zaznaczył, że administracja prezydenta USA aktywnie omawia kwestię przystąpienia Ukrainy do NATO.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Pompeo: Putin może rozpętać wojnę na terytorium Polski

Rosja głównym zagrożeniem dla Europy – Pentagon

Rosja może zaatakować trzy państwa NATO – ekspert wojskowy

Rosja wchłonie Białoruś, by uczynić ją trampoliną do inwazji na Polskę i państwa bałtyckie

Pełzająca agresja. Rosja jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego

Ekspert ujawnia jak Rosja podsyca konflikty i destabilizuje państwa Europy

Ukryta wojna przeciwko Zachodowi. Doktryna generała Gierasimowa

Atlantic Council: Wybory do europarlamentu – Rosja chce osłabić i rozbić UE

Ekspert ujawnia jak Rosja podsyca konflikty i destabilizuje państwa Europy

The Washington Times: Rosja używa akcji militarnych i kampanie dezinformacyjne, aby rozbić jedność Zachodu