Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oświadczył, że brutalne działania Rosji, terroryzm oraz kryzys migracyjny są elementami starcia cywilizacji. W liście do uczestników międzynarodowej konferencji w Waszyngtonie, szef resortu obrony nie wykluczył, że Moskwa wspiera islamskich terrorystów, by zdestabilizować Zachód.

Antoni Macierewicz miał być głównym mówcą w pierwszym dniu dorocznego forum waszyngtońskiego ośrodka Center for European Policy Analysis. Z powodu nadzwyczajnego posiedzenia rządu, minister jednak opóźnił przylot do USA. Jego wystąpienie zostało więc zaprezentowane w formie listu, w którym szef resortu obrony odniósł się do wyzwań, jakie stoją przed Europą.

Minister określił zderzenie prozachodnich dążeń Ukrainy z brutalną interwencją Rosji mianem starcia cywilizacji. W tych samych kategoriach przedstawił zagrożenie terrorystyczne i kryzys migracyjny w Europie. Antoni Macierewicz stwierdził, że należy sobie zadać pytanie, czy Rosja nie wspiera lub nie tworzy radykalnego terroryzmu islamskiego.

„Odpowiedź na to pytanie może mieć fundamentalne znaczenie dla przetrwania naszej cywilizacji” – argumentował.

Minister stwierdził też, że coraz więcej dowodów wskazuje na to, że rosyjska wersja przyczyn katastrofy smoleńskiej jest nieprawdziwa. Antoni Macierewicz powiedział, że należy się zastanowić czy katastrofa w Smoleńsku nie była elementem dłuższego procesu – od wojny w Gruzji po trwającą inwazję na Ukrainę. Czytaj więcej na Fakty.interia.pl

Jagiellonia.org / Fakty.interia.pl