Prezydent USA Joe Biden wydał dekret ogłaszający narodowy stan wyjątkowy w kraju w związku z działalnością Rosji – czytamy w liście amerykańskiego lidera do Kongresu, opublikowanym przez Biały Dom.

„Wydałem dekret o narodowym stanie wyjątkowym w związku z nietypowym i ekstremalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego, polityki zagranicznej i gospodarki USA, które jest spowodowane niektórymi szkodliwymi działaniami zewnętrznymi rosyjskiego rządu”

– napisał prezydent USA.

„Ja, prezydent USA Joe Biden, uważam, że wskazywane szkodliwe działania władz rosyjskich, w szczególności dążenie do podważenia przeprowadzenia wolnych i uczciwych wyborów w Stanach Zjednoczonych, stanowią niezwykłe i nadzwyczajne zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego, polityki zagranicznej i gospodarki Stanów Zjednoczonych. Dlatego ogłaszam narodowy stan nadzwyczajny, aby poradzić sobie z tym zagrożeniem”

– czytamy w dekrecie prezydenckim.

Biden wyjaśnił, że dekret został podpisany zgodnie z ustawą o Międzynarodowych Nadzwyczajnych Uprawnieniach Gospodarczych. Do oświadczenia dołączona wiadomość o wprowadzeniu nowego pakietu sankcji wobec Rosji.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Stany Zjednoczone nałożyły nowe sankcje na Rosję. Społeczność transatlantycka jednogłośnie popiera Ukrainę

Jeśli Kreml użyje siły zbrojnej przeciwko Ukrainie, Unia Europejska może odłączyć Rosję od systemu SWIFT

Państwa G7: Wzywamy Rosję do zaprzestania prowokacji na granicach Ukrainy