Prezydent USA Joe Biden podpisał podpisał rozporządzenie, na mocy którego na Rosję zostały nałożone dodatkowe sankcje. Sankcje nakładane są w szczególności za cyberataki na Stany Zjednoczone i ingerencję w amerykańskie wybory, informuje serwis internetowy Białego Domu.

„Prezydent Biden podpisał dziś nowe sankcje, aby zademonstrować determinację administracji do zareagowania na złośliwe działania zewnętrzne Rosji i całkowitego ich powstrzymania”

– czytamy w oświadczeniu.

Administracja Bidena „dała do zrozumienia”, że Stany Zjednoczone „chcą stabilnych i przewidywalnych” stosunków z Rosją, ale jednocześnie będą zaciekle bronić swoich interesów narodowych.

Sankcje zostały nałożone na 6 rosyjskich firm technologicznych, 32 osoby i organizacje.

Ponadto z kraju wydalonych jest 10 dyplomatów, którzy są przedstawicielami rosyjskich służb specjalnych.

Co więcej, Stany Zjednoczone we współpracy z Unią Europejską, Wielką Brytanią, Australią i Kanadą nałożyły sankcje na osiem osób i podmiotów związanych z trwającą rosyjską okupacją i represjami na ukraińskim Krymie.

„Społeczność transatlantycka jednogłośnie popiera Ukrainę przeciwko jednostronnym prowokacjom ze strony Rosji na linii kontaktowej we wschodniej Ukrainie, na okupowanym Krymie i wzdłuż granic Ukrainy, a także zgadza się z potrzebą natychmiastowego powstrzymania Rosji przed budowaniem potęgi militarnej i zapalną retoryką”

– czytamy w oświadczeniu Białego Domu.

Jagiellonia.org

 

PRZECZYTAJ:

Jeśli Kreml użyje siły zbrojnej przeciwko Ukrainie, Unia Europejska może odłączyć Rosję od systemu SWIFT

Państwa G7: Wzywamy Rosję do zaprzestania prowokacji na granicach Ukrainy