Jeśli Kreml użyje siły militarnej przeciwko Ukrainie, Unia Europejska przejdzie na nowy poziom sankcji. Parlament Europejski rozważa możliwość odłączenia Rosji od SWIFT.
Na najbliższych posiedzeniach Parlamentu Europejskiego (26-29 kwietnia) europosłowie omówią i przyjmą specjalną rezolucję w sprawie agresywnej polityki Kremla wobec Ukrainy oraz dodatkowych sankcji, jakie Zachód może nałożyć, jeśli Rosja użyje siły zbrojnej przeciwko Ukrainie – powiedział w rozmowie z dziennikarzami programu TSN w ukraińskiej telewizji 1+1 Andrius Kubilius, były premier Litwy, obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego.
„Teraz pojawia się pytanie, czy w najbliższym czasie w Parlamencie Europejskim na najbliższym posiedzeniu może odbyć się dyskusja [o koncentracji wojsk rosyjskich u granic Ukrainy – red.] i przyjęcie specjalnej rezolucji, w której wypowiedzielibyśmy się jako politycy, jako posłowie do PE o instrumentach, którymi UE i cały Zachód mógłby ostrzec Kreml i uniemożliwić mu podjęcie militarnych agresywnych kroków. Kwestia została już postawiona przez liderów PE m.in. przez lidera naszej grupy partyjnej Europejskiej Partii Ludowej Manfreda Webera (reprezentuje Chrześcijańskich Demokratów w Niemczech), która jest największą w PE”.
Zdaniem litewskiego europosła, Manfred Weber, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący grupy poselskiej Europejskiej Partii Ludowej w PE osobiście powiedział, że jeśli agresywność Kremla w jakiś sposób się ujawni, konieczne będzie przejście na nowy poziom sankcji, w tym odłączenie rosyjskiego systemu finansowego od SWIFT.
PRZECZYTAJ:
„Niektórzy poważni eksperci nazywają to finansową „bombą atomową” w odniesieniu do rosyjskiej gospodarki. Nie wiem, jak rozwinie się ta dyskusja w PE, ale obawa jest ogólna i nie ma dużej różnicy między, powiedzmy, lewą a prawą stroną w PE, to na pewno”
– podkreślił Andrius Kubilius.
Przypomnijmy, sekretarz prasowy Prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow nie wyklucza, że Rosja zostanie odłączona od zachodnich systemów płatniczych Visa i MasterCard w ramach wzmocnienia sankcji.
PRZECZYTAJ:
Przypomnijmy, że od marca w sieciach społecznościowych zaczęły pojawiać się liczne filmy z rosyjskim sprzętem zmierzającym w kierunku granicy z Ukrainą. Rosyjska interwencja jest bardzo prawdopodobna i może do niej dojść każdego dnia. Ukraiński wywiad potwierdza, że Rosja przygotowuje się do działań wojennych na dużą skalę i może planować inwazję w głąb Ukrainy – informuje serwis internetowy Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Co więcej, ukraiński wywiad informuje, że rosyjskie media i misje dyplomatyczne za granicą już otrzymały zadanie w pewnym momencie rozpocząć szyroko zakrojoną kampanię dezinformowacyjną, wprowadzić w błąd społeczność światową, że rzekome „pokojowe” działania wojsk rosyjskich będą tylko odpowiedzią na agresywne działania Sił Zbrojnych Ukrainy.
Europejskie Dowództwo Sił Zbrojnych USA podniosło poziom monitorowania sytuacji na Ukrainie z „możliwego kryzysu” do najwyższego poziomu – „kryzysu potencjalnie nieuchronnego” – pisze The New York Times. Ponadto europejscy obserwatorzy odnotowali pojawienie się nowej rosyjskiej broni na okupowanych terytoriach.
Rosyjska agresja na Ukrainę rozpoczęła się w 2014 roku. Najpierw Rosja zajęła ukraiński Krym, następnie rozpoczęła agresję na wschodzie Ukrainy. Walki toczą się między Siłami Zbrojnymi Ukrainy z jednej strony a armią rosyjską i wspieranymi przez Rosję bojownikami, którzy kontrolują części obwodów donieckiego i ługańskiego z drugiej. Oficjalnie Federacja Rosyjska nie uznaje swojej inwazji na Ukrainę, pomimo faktów i dowodów przedstawionych przez Kijów.
Jagiellonia.org
ZOBACZ TAKŻE:
“Nord Stream 2 powinien zostać zatrzymany”. Niespodziewane słowa ważnego niemieckiego polityka
System obrony przeciwrakietowej musi być zbudowany przy udziale Polski, Litwy i Ukrainy – europoseł
Ostatnie komentarze