Oficjalny kandydat na przewodniczącego Komisji Europejskiej z Europejskiej Partii Ludowej, niemiecki europoseł Manfred Weber podczas Monachijskiej Konferencji bezpieczeństwa powiedział, że Unia Europejska powinna zbudować system obrony przeciwrakietowej z udziałem Polsli, Litwy i Ukrainy – informuje portal „Europejska Prawda”.

Według niego potrzeba stworzenia nowego systemu obrony przeciwrakietowej pojawiła się po załamaniu Traktatu INF („Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu”).

„Działanie traktatu INF zostało zakończone, i staliśmy w obliczu nowych wyzwań. Można temu zaradzić, jeśli zaproponujemy wspólne zbudowanie systemu antyrakietowego – Niemcy, Francja, Polska, Litwa, Ukraina”.

Manfred Weber

Poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący grupy poselskiej Europejskiej Partii Ludowej w PE

„Tu nie chodzi o broń ofensywną, ale o system ochrony”

– wyjaśnił Weber.

Według europosła, pomoże to w przywróceniu jedności kontynentu europejskiego w okresie rosnącego zagrożenia nuklearnego.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który był obecny podczas przemówienia, wyraził poparcie dla tej idei.

„Ukraina będzie szczęśliwa brać udział w każdej inicjatywie dotyczącej wspólnego bezpieczeństwa”

– powiedział.

Przypomnijmy, jesienią 2018 r. Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofują się z „Układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu” (Traktat INF), ponieważ „Rosja naruszyła porozumienie, które łamie od wielu lat”.

Z kolej, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu John Bolton w trakcie wizyty na Kreml, zaznaczył, że kwestia łamania przez Rosję Traktatu INF jest od dawna na porządku dziennym i podkreślił, że zagrożeniem dla pokoju i bezpieczeństwa światowego jest obecność rosyjskich rakiet w Europie, a nie fakt, że Stany Zjednoczone wycofują się z traktatu INF.

Na początku grudnia 2018 r. sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował, że Stany Zjednoczone dają Rosji 60 dni na powrót do przestrzegania „Układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu” (traktat INF). Jednak Rosja zignorowała ultimatum Stanów Zjednoczonych, więc w lutym 2019 r. Waszyngton wycofał się z traktatu INF.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Rosja stanowi poważne zagrożenie dla Zachodu – amerykański generał

Pełzająca agresja. Rosja jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego