Kreml, zainspirowany sukcesami w Syrii i skutecznym wpływem na amerykańskie wybory w 2016 r., będzie nadal wykorzystywać skuteczne kampanie dezinformacyjne w połączeniu z „ograniczonymi” działaniami wojskowymi w celu rozbicia jedności Zachodu i przywrócenia Federacji Rosyjskiej statusu mocarstwa globalnego – pisze na łamach amerykańskiego wydania The Washington Times Ben Wolfgang, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego.

Rosja nie ukryła swoich planów, o czym świadczy nowa doktryna szefa sztabu generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej Walerija Gierasimowa, ale obserwatorzy polityki zagranicznej twierdzą, że reakcja Zachodu na agresywną stategię rosyjską jest błędna.

PRZECZYTAJ:

Ekspert ujawnia jak Rosja podsyca konflikty i destabilizuje państwa Europy

„Podczas gdy Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy osiągnęły pewnych postępów, dotychczasowa reakcja była słabo skoordynowana i niewystarczająco ostra” – powiedział Brad Bowman, starszy dyrektor Centrum Wojskowego i Politycznego w Fundacji Obrony Demokracji.

„Współpracując z naszymi sojusznikami, musimy skuteczniej przeciwdziałać agresywnym operacjom dezinformacyjnym Rosji” – powiedział. Dodał też, że „Skuteczność odstraszania NATO zależy zarówno od zdolności militarnych, jak i politycznej woli przeciwstawienia się agresji Moskwy”.

Urzędnicy wojskowi USA doskonale zdają sobie sprawę z zagrożenia. Strategia obrony narodowej administracji Trumpa, na czele której stał James Mattis, zanim pod koniec ubiegłego roku zrezygnował z funkcji sekretarza obrony, oraz inne kluczowe dokumenty polityczne konsekwentnie określają Rosję jako główne wyzwanie w zakresie bezpieczeństwa.

Przedstawiciele Białego Domu i Pentagonu podkreślają, że Stany Zjednoczone muszą przeprowadzać politykę odstraszania także w przestrzeni informacyjnej, to znaczy identyfikować i zapobiegać rosyjskim kampaniom dezinformacyjnym, ponieważ Putin raczej nie zmieni swojej polityki i nie zrezygnuje z agresywnych działań.

PRZECZYTAJ:

Atlantic Council: Wybory do europarlamentu – Rosja chce osłabić i rozbić UE

Pierwszą linią obronną w tej walce jest teraz Ukraina, która ma przeprowadzić kluczowe wybory w tym miesiącu. Moskwa zamierza nadal iść drogą, którą podążyła w 2016 r. podczas kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych, mianowicie planuje wykorzystywać cyberataki, fałszywe wiadomości i inne narzędzia, by wpływanąć na opinię wyborców podczas kampanii prezydenckiej na Ukrainie.

„Działania Rosji są nielegalne i mają wpływ na wyniki wyborów” – powiedział w komentarzu dla agencji Reuters Wiktor Kononenko, zastępca szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że oprócz korzystania z mediów społecznościowych i fałszywych wiadomości, znaleźli dowody na to, że Rosja wykorzystuje swoich agentów w kraju, aby stworzyć skomplikowany system przekupstwa w celu zagwarantowania zwycięstwa prorosyjskich kandydatów w wyborach prezydenckich na Ukrainie.

Rosja stosuje podobną taktykę w połączeniu z kampaniami dezinformacyjnymi w celu ingerencji w wybory państw całej Europy Wschodniej, wraz z bardziej głośnymi wysiłkami mającymi wpływ na wybory prezydenckie w USA i referendum w sprawie Brexitu w Wielkiej Brytanii w 2016 roku.

PRZECZYTAJ:

Prorosyjska prawica. Pożyteczni idioci Putina podkopują polską państwowość

Rosja chce oddzielić Stany Zjednoczone od sojuszników NATO, twierdzą analitycy. Moskwa wierzy, że podsycanie niezgody w sojuszu sprawi, że Zachód zostanie znacznie mniej odporny na ruch większej liczby rosyjskich wojsk w kierunku zachodnim lub na walkę z jeszcze większymi cyberatakami. Rosyjska polityka w ostatnich latach pokazuje, że Moskwa ma zamiar napędzać klin między Europą a USA tam, gdzie jest to możliwe.

Analitycy dochodzą do wniosku, że niestety polityka Rosji wobec Zachodu jest bardzo skuteczna.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Pompeo: Putin może rozpętać wojnę na terytorium Polski

Ukryta wojna przeciwko Zachodowi. Doktryna generała Gierasimowa

Manifest putinizmu: despotyzm, ekspansja, przemoc, okrucieństwo i wojna

Rosja przygotowuje się do wojny na dużą skalę – Szwedzka Agencja Obrony

Rosja wchłonie Białoruś, by uczynić ją trampoliną do inwazji na Polskę i państwa bałtyckie

Niemcy i Rosja podzieliły Europę na strefy wpływów? Nord Stream 2 to nowa interpretacja paktu Ribbentrop-Mołotow

Putin usiłuje zdestabilizować Europę i wskrzesić strefę wpływów ZSRR, kluczową przeszkodą w jego planach jest Ukraina

Rosja znów grozi atomem! Wpływowy rosyjski propagandzista wymienił cele nuklearne w Stanach Zjednoczonych

Wszyscy wiemy, skąd płynie zagrożenie: „najpierw Gruzja, potem Ukraina, potem państwa bałtyckie, a później Polska” – szef MON