Współpraca wojskowo-techniczna między Chinami a Ukrainą ma dość długą historię. Kiedyś była ona ostrożna i niespieszna. Wynikało to z tradycyjnie rozważnej polityki Pekinu wobec krajów demokratycznych, w których władzę często zmieniają się w trakcie wyborów, a także w związku z potężną antyukraińską propagandą Kremla. Ale w zeszłym roku wszystko się zmieniło – informuje portal columnist24.com.ua.

Podczas 13. posiedzenia Międzyrządowej Ukraińsko-Chińskiej Komisji Koordynacyjnej ds. Współpracy Wojsko-Technicznej, które odbyło się we wrześniu 2018 r. w Pekinie, ogłoszono po prostu gigantyczne plany rozszerzenia współpracy wojskowo-technicznej między Ukrainą a Chinami. Mówiąc ogólnie, poruszone tematy i negocjowane projekty obejmowały wolumeny inwestycji w wysokości 7 mld USD. Na przykład bezpośrednie inwestycje Chin do Rosji w 2015 r. wyniosły 645 mln USD, w 2016 r. – 350 mln USD, w 2017 r. – 140 mln USD.

Oprócz tego, w ciągu ostatnich kilku lat Chiny zwróciły dużą uwagę na współpracę wojskowo-techniczną z Białorusią jako alternatywę dla współpracy z Federacją Rosyjską. Na przykład, efektem tej współpracy stała się samobieżna wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa typu ziemia-ziemia dalekiego zasięgu „Polonez”. Jednak zdolności produkcyjne oraz potencjał naukowy i techniczny Białorusi nie mogą w pełni zaspokoić potrzeb Chin w wielu obszarach, które z powodzeniem wdrażane są na Ukrainie. Dlatego nadchodzące 14. posiedzenie Międzyrządowej Ukraińsko-Chińskiej Komisji Koordynacyjnej ds. Współpracy Wojsko-Technicznej może stać się decydujące i zapewnić Ukrainie inwestycje o rząd wielkości wyższe niż te prowadzone przez Chiny w Rosji.

Najważniejszy jest aspekt geopolityczny. Wiadomo, że Pekin zaciekle chroni zainwestowany kapitał. Tak więc, chińskie inwestycje w pewnym sensie stają się gwarancjami bezpieczeństwa zarówno Białorusi, jak i Ukrainy. Geopolityczny składnik współpracy Kijowa i Mińska z Pekinem może znacznie wzmocnić bezpieczeństwo i niezależność obu państw od Moskwy. To przeraża rządzące kręgi Rosji, którу rozpoczęły prawdziwą wojnę informacyjną przeciwko Ukrainie w Chinach.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

27 lat temu Ukraina wybrała niepodległość. Rocznica referendum

Kulisy dyplomacji. Putin dąży do przejęcia kontroli nad krajami Europy Środkowo-Wschodniej

24. rocznica Memorandum Budapeszteńskiego. Ukraina może przywrócić potencjał nuklearny

Pawło Klimkin: „Zastrzegamy sobie prawo do tworzenia wszystkich rodzajów broni niezbędnych do ochrony Ukrainy”

The Washington Post: Ukraina może wrócić do elitarnego grona państw posiadających potężne pociski balistyczne i manewrujące