Metodyczne niszczenie przez Rosję całego systemu kontroli zbrojeń zagraża globalnemu bezpieczeństwu. I musimy być na to gotowi, więc zastrzegamy sobie prawo do tworzenia wszystkich rodzajów broni niezbędnych do ochrony Ukrainy i jej bezpieczeństwa narodowego.

Pawło Klimkin

Minister spraw zagranicznych Ukrainy

W 1993 r. rozpoczynałem swoją skromną karierę dyplomatyczną, pracując nad tym, jak Ukraina powinna wprowadzać Traktat INF odziedziczony po ZSRR.

Wtedy wielu wydawało się, że traktat jest jednym z fundamentów globalnej stabilności w przyszłości. Ogólnie rzecz biorąc, wszyscy mocno wierzyliśmy, że prawo międzynarodowe powinno działać bez zarzutu.

Federacja Rosyjska krok po kroku niszczyła wszystko, co stanowi system nieproliferacji i kontroli zbrojeń.

Pierwotnie był to Traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie. A tak przy okazji, gdyby nadal działał, znacznie trudniej byłoby Rosji przeprowadzać agresję wojskową przeciwko Ukrainie i militaryzować Krym.

Dlatego uważam, że decyzja USA o wycofaniu się z „Układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu” (Traktat INF) za absolutnie uzasadnioną, rozsądną i zgodną z obecnym stanem rzeczy w zakresie bezpieczeństwa zarówno na kontynencie europejskim, jak i na całym świecie.

Ukraina konsekwentnie przestrzegała postanowień Traktatu, brała czynny udział w posiedzeniach Wspólnej Komisji Kontroli, zwołanej przez Stany Zjednoczone po 13-letniej przerwie w 2016 i 2017 r. z powodu systematycznego łamania umowy przez Federację Rosyjską.

Wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi oświadczyliśmy, że opracowanie i testowanie przez Rosję rakiet balistycznych RS-26 Rubezh z zasięgiem około 2200 km, a także zwiększenie możliwości bojowych lądowego pocisku balistycznego krótkiego zasięgu Iskander-M jest sprzeczne z Traktatem. Metodyczne niszczenie przez Rosję całego systemu kontroli zbrojeń zagraża globalnemu bezpieczeństwu. I musimy być na to gotowi.

Ukraina zawsze była odpowiedzialna i konsekwentna w zakresie nieproliferacji. Pozostajemy zaangażowani na to stanowisko, ale jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do tworzenia wszystkich rodzajów broni niezbędnych do ochrony Ukrainy i jej bezpieczeństwa narodowego. Wszakże w nowej rzeczywistości w dziedzinie globalnego bezpieczeństwa musimy zrealizować wszystkie możliwości obrony Ukrainy.

Pawło Klimkin, minister spraw zagranicznych Ukrainy, Facebook, tłum. Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Ukraina może wrócić do elitarnego grona państw posiadających potężne pociski balistyczne i manewrujące

У 1993 році я починав свою скромну дипломатичну кар’єру, працюючи над тим, як Україна мала виконувати ДРСМД, який…

Gepostet von Pavlo Klimkin am Dienstag, 5. März 2019