Pod pretekstem rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad – 2017 Stany Zjednoczone „po cichu” przerzuciły do Polski drugą brygadę pancerną, – napisał w oświadczeniu dla „Meduzy” oficjalny przedstawiciel Ministerstwa Obrony FR Igor Konaszenkow.

Według Konaszenkowa, zamiast zapowiadanej rotacji wojsk amerykańskich, do rozmieszczonej już w Polsce 3 Brygady Pancernej USA dołączyła 2. Brygada Pancerna, również wyposażona w sprzęt techniczny.

„2. brygada pancerna USA przybyła po cichu do Polski i rozlokowała się tam wraz ze swoim sprzętem pancernym. Ani z Polski ani z krajów bałtyckich nie znika pozostawiony tam sprzęt wojskowy 2. amerykańskiej brygady pancernej” – czytamy w oświadczeniu.

Konaszenkow podkreśla, że „mimo wszelkich deklaracji NATO i Stanów Zjednoczonych o ”nieznaczących” siłach wojskowych ściąganych ku granicom rosyjskim, w rzeczywistości rozlokowano już nie brygadę, a dywizję zmechanizowaną sił zbrojnych USA, do której w ciągu 2 godzin można ściągnąć świetnie wyszkolony personel z którejś z baz USA w Europie”. Oświadczenie Konaszenkowa zakończone jest pytaniem: „Kto w takim razie przygotowuje agresję?”.

Wspólne ćwiczenia Rosji i Białorusi „Zapad-2017” miały miejsce od 14 do 20 września 2017 r. Wzieło w nich udział 13 tysięcy żołnierzy.

Rosja podkreśliła, że ćwiczenia nie naruszyły żadnych porozumień z NATO. W krajach graniczących z Rosją i Białorusią manewry wywołały negatywną reakcję a rosyjski resort obrony oskarżył Polskę i państwa bałtyckie o „histerię dotyczącą ‚zagrożenia rosyjskiego’ w związku z ćwiczeniami”, którą następnie określił jako „zasłonę informacyjną dla operacji Pentagonu”.

Jagiellonia.org / Kresy24.pl / AB