O tym w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl powiedział Witold Repetowicz, analityk ds. międzynarodowych , dziennikarz, redaktor portalu defence24.pl.

„Wizyta prezydenta Trumpa w Polsce będzie bardzo ważna dla naszego bezpieczeństwa. Ostatnie wypowiedzi amerykańskiego generała McMastera wskazują, jak dużą wagę administracja Donalda Trumpa przywiązuje do stosunków z Polską. Stany Zjednoczone wskazały Polskę jako lidera regionu Europy Środkowej, czyli Trójmorza. Oznacza to, że USA wspierają tę ideę jako pewną alternatywę dla starej Europy, która zachowuje się coraz bardziej irracjonalnie. Dąży do napięć ze Stanami Zjednoczonymi i osłabia NATO, a przy okazji oskarża Stany Zjednoczone, że to one chcą osłabić Sojusz Północnoatlantycki. Pragnę więc w tym miejscu przypomnieć deklarację SPD, która jest przeciwna zwiększaniu wydatków obronnych do wysokości 2 procent Produktu Krajowego Brutto. W świetle tej wypowiedzi SPD, oskarżenia pod adresem Ameryki, że chce osłabić NATO są absurdalne” – zaznaczył.

Dodał też, że „Wzmocnienie przez Stany Zjednoczone projektu Trójmorza zwiększa powodzenie tej współpracy, traktowanej jako bardzo ważna w związku z wyzwaniami przed jakimi stoi obecnie Europa. Mam na myśli zagrożenie terroryzmem i imigracją. Są to problemy, z którymi stara Europa albo nie może, albo nie chce, albo nie chce i nie może sobie poradzić”.

Jagiellonia.org / wPolityce.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Tarcza Europy

Włodzimierz Iszczuk: Wizja geostrategiczna Lecha Kaczyńskiego jest jak najbardziej aktualna!

Polska jest silna tylko wtedy, kiedy gra ramie w ramie z Ukrainą

Międzymorze. „Nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy”

Andrzej Duda: Idea Trójmorza jest wielka. Wierzę, że uda się ją zrealizować!

Trójmorze. Wzmacniamy naszą pozycję w regionie i w UE

Ukraina wyraziła aprobatę dla polskiej koncepcji Międzymorza

Stratfor: Rosję czeka upadek, Polskę rozkwit

Dzięciołowski: W sprawach polsko-ukraińskich politykom brakuje odwagi