Według wiedzy, którą pozyskałem od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego atak cybernetyczny na polskich polityków i urzędników był kierowany z terenu Federacji Rosyjskiej – powiedział na dzisiejszym briefingu premier Mateusz Morawiecki. Przekazał, że mamy do czynienia ze „współczesną odsłoną wojny hybrydowej”.

„Według wiedzy, którą pozyskałem od ABW jest to rzeczywiście atak kierowany w szerokim rozumieniu z terenu Federacji Rosyjskiej” – powiedział premier pytany o cyberataki.

„Wszyscy powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że analiza danych, które przedstawiają nam służby, jak również służby krajów zaprzyjaźnionych, partnerskich, potwierdza niestety tę tezę, że polscy politycy, urzędnicy, różnych opcji politycznych, ale w szczególności rządzący, zostaliśmy zaatakowani jako społeczeństwo, jako państwo atakiem cybernetycznym spoza naszej granicy”

– dodał szef rządu.

Premier zapewnił, że z potknięć i błędów w tej kwestii zostaną wyciągnięte wnioski.

„Dziś dajmy pracować służbom, identyfikować dowody, zbierać dowody, wyjaśniać, zabezpieczać wiele skrzynek, które padły ofiarą ataku hakerskiego z zewnątrz, inspirowanego na Kremlu”

– powiedział Morawiecki.

Podczas wizyty w Mikołowie (woj. śląskie) premier przekazał, że „wszędzie, gdzie tylko można, będziemy starali się korzystać z najlepszych możliwych fachowców”. – Od paru lat budujemy Centrum Kryptografii, Centrum Cyberbezpieczeństwa w Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). Są specjaliści, którzy rozwijają kompetencje w tym zakresie – tłumaczył.

– We współczesnych czasach kwestie kryzysów, pokoju czy wojen ulegają przemieszaniu. Te pojęcia, które kiedyś były ostre, czyli „wojna” i „pokój” ulegają bardzo gwałtownemu przemieszaniu. Czym jest mocny atak cybernetyczny, jaki był na Ukrainę czy na Francję i Belgię, czy w końcu bardzo poważny atak na Polskę? To jest właśnie współczesna odsłona wojny hybrydowej. Dlatego rozwój tych wojsk cybernetycznych, ale także cywilnej obrony w zakresie cyberbezpieczeństwa pozostanie naszym wysokim priorytetem. To jednocześnie jest wyścig. Wiadomo, że Rosjanie mają wysoko wyspecjalizowane jednostki, współpracujące ze służbami specjalnymi. Jestem niestety zmuszony powiedzieć, że my za każdym razem będziemy starali się, przez dalszą profesjonalizację, inwestować w cały obszar cyberbezpieczeństwa, uduskonalać nasze odpowiedzi, nasze systemy obrony. Z różnych potknięć trzeba wyciągać błędy

– tłumaczył.

Źródło: PAP, Niezalezna.pl

PRZECZYTAJ:

Ukryta wojna przeciwko Zachodowi. Doktryna generała Gierasimowa

„Orwell opisał, jak to działa”. Byli pracownicy rosyjskiej farmy trolli odsłonili kurtynę putinowskiego imperium kłamstw

Uwaga! Rząd ostrzega – Polska stanie się celem bezprecedensowego ataku dezinformacyjnego

Wojna hybrydowa. Atak hakerski na skrzynkę mailową Michała Dworczyka. Jest oświadczenie szefa KPRM

Myśl Polska, Kresy.pl, Geopolityka.org etc. są kanałami szerzenia rosyjskich wpływów w Polsce. Opublikowano korespondencję kremlowskich urzędników (Rappoport-Leaks)