Rozpoczął się VIII bieg „Szlak bez Granic”, w którego otwarciu uczestniczył prezydent Andrzej Duda. Wystartowano z Witowa obok Zakopanego, meta ma miejsce w słowackich Oravicach.

Prezydent Andrej Duda powiedział:

„Wczoraj gościłem pana prezydenta Słowacji Andreja Kiskę w Zakopanem, byliśmy razem na Kasprowym Wierchu. Przedwczoraj spotkaliśmy się w Warszawie. Rozmawialiśmy o rozwoju tej przyjaźni, o rozwoju więzi nie tylko pomiędzy Polską i Słowacją, ale także więzi w Europie Środkowej, tutaj, gdzie leżą nasze państwa. W znacznie szerszej formule – nie tylko Polska-Słowacja, ale w formule tzw. Trójmorza, czyli tego, aby były dobre połączenia pozwalające nam na sprawne przemieszczanie się, na taką spokojną i łatwą turystykę od Morza Bałtyckiego aż do Morza Czarnego i Adriatyckiego”

Trójmorze to, jak dodał prezydent, „wielka idea”, co do której wierzy, że uda się ją zrealizować. Dodał także, że owo spotkanie jest właśnie elementem „idei Trójmorza”.

Przypomnijmy, że w piątek 3 marca prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Słowacji. Podczas nieoficjalnego spotkania na Kasprowym Wierchu poruszono m.in. temat koncepcji Trójmorza.

„Jesteśmy bliskimi krajami, a jeżeli chodzi o połączenia infrastrukturalne umożliwiające turystykę i szybkie przemieszczanie się, to jest tutaj bieda i nad tym musimy pracować. Chcemy, żeby infrastruktura między naszymi krajami się rozwijała, aby powstawały tutaj drogi szybkiego ruchu”- poinformował polski prezydent w rozmowie z dziennikarzami. Duda zdradził również, co będzie jednym z tematów zaplanowanego na lipiec szczytu Trójmorza:

„Będziemy rozmawiali o połączeniach północ – południe, o tym jak usprawnić komunikację w wielkim obszarze pomiędzy Morzem Bałtyckim, Morzem Czarnym, a Adriatykiem”- zapowiedział prezydent.

„My jako prezydenci obu państw możemy być inspiratorami pewnych idei, dlatego o nich rozmawiamy i rozmawiamy też z naszymi rządami. Chcemy, żeby przede wszystkim lepsze możliwości komunikacji służyły ludziom i turystyce”- dodał Andrzej Duda, wyjaśniając, że z prezydentem Słowacji rozmawiał również o połączeniach energetycznych, słowackich inwestycjach w infrastrukturę narciarską w Szczyrku, oraz budowy w Warszawie wysokościowca, który będzie wznosiła słowacka firma.

Jagiellonia.org / Niezalezna.pl, Fronda.pl / pap