Rosja zawiera umowy wojskowe, buduje relacje z liderami i tworzy sieć tajnych agentów w 13 krajach afrykańskich, w tym w Libii, Sudanie, Republice Środkowoafrykańskiej i w Madagaskarze. Świadczą o tym dokumenty, do których dostęp otrzymała brytyjska gazeta The Guardian, poprzez londyńską grupę analityczną „Center Dossier”, która jest wspierana przez rosyjskiego opozycjonera Michaiła Chodorkowskiego.

Według dokumentów operacją wpływów kieruje Jewgienij Prigożyn, oligarcha z wewnętrznego kręgu przyjaciół Putina, nazywany w Rosji osobistym kucharzem rosyjskiego prezydenta. Zgodnie z dokumentami celem działań w Afryce jest przeciwdziałanie wpływowi Stanów Zjednoczonych i byłych metropolii – Wielkiej Brytanii i Francji w regionie, a także powstrzymanie „powstań” sił prozachodnich.

PRZECZYTAJ:

Wojna Rosji z Zachodem trwa od 10 lat – Kongres USA

W Stanach Zjednoczonych Prigożyn został oskarżony o prowadzenie tak zwanej „fabryki trolli”, która zorganizowała szeroko zakrojoną kampanię dezinformacyjną w sieciach społecznościowych, aby wpłynąć na amerykańskie wybory. Prigożyn założył także Grupę Wagnera – prywatną armię Putina, która dostarcza bojowników do walki w Syrii i na Ukrainie.

Dokumenty wymieniają osiągnięcia rosyjskiej strategii w Afryce, w tym: usunięcie z władzy prozachodnich polityków w Republice Środkowoafrykańskiej, „wzmocnienie” lokalnych sił zbrojnych, wzmocnienie wpływu informacyjnego na świadomość ludności poprzez gazety i stacje radiowe.

Zgodnie z dokumentami, zwycięstwo nowego prezydenta Madagaskaru Andry Rajoelina jest zasługą kampanii zorganizowanej przez Prigożyna. Aby wpływać na opinię publiczną miejscowej ludności, Rosja „wydawała i rozpowszechniała największą gazetę na wyspie z miesięcznym nakładem 2 milionów egzemplarzy”. W Sudanie Rosjanie stworzyli program reform gospodarczych i politycznych, aby utrzymać u władzy prezydenta Umara al-Baszira, w tym plan zmiażdżenia opozycji, wykorzystywania fałszywych wiadomości w celu zdyskredytowania opozycji i zwiększenia wydatków na publikację w celu ograniczenia dostępu opozycji do prasy, informuje The Guardian.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Psy wojny z Rosji. Prywatna armia Putina

Grupa Wagnera pogrąża świat w chaosie

ZOBACZ TAKŻE:

Putin rozpętał kolejną wojnę – tworzy w Libii nową Syrię

Dr Jerzy Targalski: Rosji zawsze chodzi o destabilizację sytuacji

NATO przyznało, że Rosja prowadzi hybrydową wojnę przeciwko Zachodowi

Pełzająca agresja. Rosja jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego

Time: Putinowi udało się zbudować globalne imperium tyranów i państw upadłych

Putinowska Rosja jest największym zagrożeniem dla pokoju i suwerenności innych narodów – były ambasador USA w Rosji