Budowa Fort Trump będzie zmianą sytuacji geopolitycznej Polski w Europie. Stąd tak duży opór Niemców. Obawiają się oni, że zejdą na drugi plan, a Polska nie będzie już młodszym bratem, jak było za rządów PO – stwierdził w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz.

W środę prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczną oficjalną wizytę w USA. Szczerski podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że wizyta ta będzie miała trzy komponenty: polityczny, energetyczny oraz dotyczący nowych technologii i współpracy gospodarczej. Podczas wizyty prezydentowi będzie towarzyszyć duża delegacja rządowa, w tym szefowie MSZ i MON.

Pierwszego dnia wizyty, 12 czerwca, para prezydencka spotka się w Białym Domu z prezydentem Donaldem Trumpem i jego żoną Melanią Trump. Głównym tematem rozmowy będzie sprawa amerykańskiej obecności militarnej w Polsce.

„Wizyta Andrzeja Dudy w USA na olbrzymie znaczenie i jesteśmy w trakcie wielkiego przewartościowania geopolitycznego. Realizacja Fort Trump, która ma oficjalnie być skonsumowana w czasie rozmowy prezydenta Dudy i Donalda Trumpa, jest zamknięciem stałej obecności wojsk sojuszniczych w Polsce. Musimy odbudować siłę militarną Polski. Na to potrzebujemy czasu i ciężkiej pracy”

– powiedział były szef MON Antoni Macierewicz.

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że „być może uda się podpisać porozumienie polityczne z USA, czyli sojusz strategiczny”.

„To kluczowy element dla rozwoju gospodarczego Polski i dla dostępu do najnowocześniejszych technologii. Nie ma silnej armii oraz silnego społeczeństwa bez silnej gospodarki. Technologie z USA są najlepsze na świecie. Budowa Fort Trump będzie zmianą sytuacji geopolitycznej Polski w Europie. Stąd tak duży opór Niemców. Obawiają się oni, że zejdą na drugi plan, a Polska nie będzie już młodszym bratem, jak było za rządów PO”

– mówił Antoni Macierewicz.

„Państwa Europy Zachodniej nie są w stanie zbudować siły militarnej, która byłaby przeciwwagą dla imperializmu rosyjskiego. Polska była jedynym państwem, które sprzeciwiło się imperializmowi zarówno niemieckiemu, jak i sowieckiemu. Przyjazd Donalda Trumpa 1 września do Polski jest wyrazem tego, jakim wartościom ma służyć nasz sojusz. USA to wierny i skuteczny sojusznik, ale pod warunkiem że wynegocjujemy korzystne warunki”

– dodał były szef MON.

CAŁEJ ROZMOWY WYSŁUCHAĆ MOŻNA TUTAJ >>>

Źrodło: Polskieradio24.pl, Fronda.pl