„Bez zgody i zachęty Rosji wojska Chalify Haftara nie ruszyłyby do ofensywy. To z jego pomocą Rosjanie chcą przejąć kontrolę nad Libią. W ten sposób będą mieli dwa punkty oparcia w tym regionie: Syrię i Libię, co pozwoli na kontrolę dużej części wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego”

mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.

Z powodu bombardowania libijskie władze zamknęły w poniedziałek jedyne czynne dotychczas lotnisko w Trypolisie.

PRZECZYTAJ:

Putin rozpętał kolejną wojnę – tworzy w Libii nową Syrię

Pogrążona w chaosie po obaleniu dyktatury Muammara Kadafiego w 2011 roku Libia jest rozdarta między dwoma rywalizującymi ośrodkami władzy: na zachodzie jest rząd jedności narodowej Mustafy as-Saradża ustanowiony w 2015 roku w Trypolisie i popierany przez społeczność międzynarodową, a na wschodzie – rząd Libijskiej Armii Narodowej w Bengazi, którego szefem ogłosił się Haftar.

„Chalifa Haftar ma wsparcie Rosji, która przerzuciła w ten region swoje siły z prywatnej armii tzw. wagnerowców. Rosjanie mają szansę na opanowanie całego kraju, Libia w tej chwili nie jest jednolitym państwem, rozpadła się na szereg terytoriów”

– komentował sytuację w regionie dr Jerzy Targalski.

Gość audycji podkreślał, że Rosji zawsze chodzi o destabilizację sytuacji.

„Podobne działania podjęto w Wenezueli. Rosja stara się o stworzenie ogniska zapalnego w Ameryce Południowej pod bokiem Stanów Zjednoczonych. Na Ukrainie nie toczą się na razie walki, rozgrywany jest wariant wyborczy, nowy prezydent może być posłuszny wobec Rosji, bądź łatwo się będzie z nim uporać”

– podkreślał ekspert.

Dr Jerzy Targalski odniósł się także do sytuacji w Wielkiej Brytanii.

„Theresa May szantażuje Izbę Gmin, że jeśli ta nie zaakceptuje jej umowy, to Wielka Brytania pozostanie w Unii Europejskiej. Kryzys będzie się pogłębiał, nie można całkowicie zrezygnować z brexitu, jednocześnie żaden wariant nie ma większości, pozostają przedterminowe wybory. Rosja oczywiście korzysta na brexicie i chce, aby Unia się rozpadła. Chce dominować i zawierać umowy z poszczególnymi krajami. W UE będą się nasilały tendencje odśrodkowe”

– komentował.

Źrodło: Polskie Radio 24, PAP

ZOBACZ TAKŻE:

Psy wojny z Rosji

Wojna Rosji z Zachodem trwa od 10 lat – Kongres USA

NATO przyznało, że Rosja prowadzi hybrydową wojnę przeciwko Zachodowi

Pełzająca agresja. Rosja jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego

Time: Putinowi udało się zbudować globalne imperium tyranów i państw upadłych

Putinowska Rosja jest największym zagrożeniem dla pokoju i suwerenności innych narodów – były ambasador USA w Rosji