Niepokojący raport Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W dokumencie dotyczącym działań ABW w latach 2015-2019 wskazano, że to agresywna polityka Rosji stanowi najpoważniejsze wyzwanie w sferze bezpieczeństwa.

Jak czytamy w raporcie:

„Dzięki kontrwywiadowi ABW, w ostatnich czterech latach wydalono z Polski pięciu dyplomatów Federacji Rosyjskiej, w tym czterech w reakcji na próbę otrucia Sergieja Skripala”.

Autorzy wskazują, że Polska jest szczególnie narażona na propagandę oraz dezinformację, również z wykorzystaniem mediów społecznościowych. Jej celem jest:

„[…] dążenie do zakłamywania sytuacji politycznej i społecznej, eksploatowanie ekstremizmów politycznych i światopoglądowych w celu wprowadzania podziałów wśród obywateli i polaryzacji nastrojów społecznych”.

PRZECZYTAJ:

Znajdź sobie pożytecznego idiotę. 7 przykazań rosyjskiej wojny informacyjnej

Prorosyjska prawica. Pożyteczni idioci Putina podkopują polską państwowość

Orientacja prorosyjska jest opcją zdrady. Wolność słowa czy wolność kłamstwa?

W raporcie zwrócono też uwagę na usiłujących zdestabilizować ład wewnętrzny w zachodniej części Europy ekstremistów muzułmańskich.

PRZECZYTAJ:

Fundamenty pod islamski terroryzm kładło KGB

Europa Umiera? Za aktywną działalnością terrorystów w Europie i USA stoi Kreml – oficer FSB

ABW w swoim raporcie wspomina także o kwestii bezpieczeństwa energetycznego oraz ekonomicznego. Czytamy też nie tylko o wydaleniu z polski pięciu dyplomatów Federacji Rosyjskiej, ale i pięciu osobach zatrzymanych pod zarzutem szpiegostwa. Dwie z nich pochodziły z Chin, trójka zaś z Rosji. Łącznie za działania o charakterze hybrydowym wydalono 28 cudzoziemców.

Czytamy między innymi o zatrzymaniu przez ABW w 2016 roku obywatela Maroka Mourada T., kuriera Państwa Islamskiego. Prowadził on rozpoznanie tzw. bałkańskiego szlaku migracyjnego z Bliskiego Wschodu do Unii Europejskiej. Skazano na trzy lata więzienia i osiem miesięcy pozbawienia wolności. Łącznie w ciągu czterech ostatnich lat skazano sześć osób związanych z aktywnością terrorystyczną, wydalono 14 cudzoziemców stanowiących zagrożenie terrorystyczne, 48 osób uznano za osoby niepożądane w Polsce.

Źrodło: PAP, Fronda.pl

PRZECZYTAJ:

Eksperci: To Rosja stworzyła Państwo Islamskie

Państwo Islamskie pomaga Putinowi w walce z Zachodem

Rosyjskie manipulacje zakłamujące rzeczywistość w polskojęzycznych sieciach społecznościowych nabrały charakteru prawdziwej histerii.

„Kremlowska armia trolli” atakuje polską sieć. Marionetki Kremla do utraty tchu wybielają Putina i jego agresywną politykę. „Rosja nie zagraża. Rosja jest zagrożona. Jest nieustanna agresja NATO przeciwko Rosji” – taką retorykę słyszymy na co dzień z ust polityków, politologów, ekspertów i dziennikarzy zjednoczonych wspólnym celem: rehabilitacją agresywnej polityki Kremla.

Oprócz tego, zauważyłem, że kiedy rosyjscy trolle i pożyteczni idioci słyszą o potępianiu nieodpowiednich lub zbrodniczych działań Rosji, to w celu odwrócenia uwagi i zmiany tematu rozmowy zaczynają krzyczeć o Ukrainie (UPAdlinie), USA i Izraelu (USraelu)… Odwracają kota ogonem… I kłamią, kłamią, kłamią… Mówią, że jest to wolność słowa i swoboda sumienia!

Wolność słowa czy wolność kłamstwa i oszustwa?

Podstęp, fortel, manipulacja i oszczerstwo nie są wolnością słowa, lecz skutecznymi narzędziami bezwstydnej i bezczelnej rosyjskiej propagandy. Fake news to stały element rosyjskiej wojny informacyjnej, skierowanej przeciwko krajom UE i NATO.

Ciekawe, jaki jest budżet rosyjskiej wojny informacyjnej przeciwko Polsce? Ogromna fala rosyjskiej narracji w polskiej przestrzeni informacyjnej świadczy o tym, że Moskwa lekką ręką wydaje olbrzymie środki na wojnę w polskim Internecie. Ma to fatalny wpływ na opinię publiczną i stanowi poważne zagrożenie dla informacyjnego bezpieczeństwa i polskiego interesu narodowego.

Nie trzeba się łudzić, to jest wojna… Wojna hybrydowa…

Włodzimierz Iszczuk

Redaktor naczelny portalu Jagiellonia.org i czasopisma „Głos Polonii”