Zdaniem analityków, powód, dla którego Moskwa podtrzymuje siły neonazistowskie, może polegać na dążeniu do radykalizacji polityki niektórych krajów ze stawką na zmilitaryzowane ruchy, bardziej zbliżone do pozycji euroazjatyckich, niż do euroatlantyckich, – pisze Monica Perosino, dziennikarka La Stampa.

Pojawienie się skrajnie prawych bojowców „pokrywa się z kryzysem na Ukrainie – wyjaśnił autorce Marco De Liddo, analityk w Centrum Badań Międzynarodowych w Rzymie. – Konflikt z powodu swojego symbolicznego obciążenia doprowadził do polaryzacji europeistów i antyeuropeistów, prorosyjsko i antyrosyjsko skierowanych sił, oraz zmobilizował wszystkie te grupy, na porządku dziennym których są bieguny ideologiczne”. Ideologia jest tutaj mało ważna: wg badacza, Putin nie ma nic wspólnego z komunizmem i lewą kulturą, on jest „czerwono-brązowy” i opiera się na nacjonalizmie. Dlatego stał się przodownikiem dla wszystkich prawych ruchów, nawet dla takich sił instytucjonalizowanych jak „Jobbik” i „Front Narodowy”.

ZOBACZ TAKŻE:

Neonaziści wszystkich krajów, łączcie się z Rosją!

„Systema”. Tajna armia Putina w Europie

Rosyjski niedźwiedź staje się bardziej bezczelny – The Washington Post

Popularność rosyjskich wojskowych obozów treningowych gwałtownie wzrasta, wyjaśnił autorce Øyvind Strømmen, analityk z Oslo, specjalizujący się w skrajnych prawych ruchach. „Wydaje się, że jesteśmy świadkami takiego samego procesu, który można było obserwować w czasie wojny na Bałkanach, – powiedział ekspert: – tam w latach 1990 ćwiczyli skrajni prawi bojowcy, dzisiaj zaś jest Ukraina. Są to idealne place z punktu widzenia skandynawskich neonazistów, pragnących wzmocnić pewność i poprawić przygotowanie. Wielu z ich udaje się walczyć do Syrii w szeregach Kurdów.”. Wg eksperta, potencjał przemocy jest ogromny: „Liczba na razie nie jest wysoka, lecz przeszkoleni na Ukrainie bojowcy wracają do swoich krajów z nadzwyczaj silnym doświadczeniem wojskowym”.

22 lipca zostali oskarżeni o próbę zabójstwa i przestępstwa na gruncie nienawiści dwaj mężczyźni, którzy zaatakowali ośrodek dla osób ubiegających się o azyl polityczny z bombami własnej roboty. Przestępcy byli przedstawicielami Svenska motståndsrörelsen, szwedzkiego ruchu oporu, założonego w latach 1990 przez kilku członków ugrupowania terrorystycznego Biały Aryjski Opór.

Jak wynika z orzeczenia sądu, informuje Perosino, „dwaj oskarżeni działali nie spontanicznie, byli przygotowani: obaj byli w Rosji, w obozie treningowym, prowadzonym przez wojskowych, którzy walczyli w szeregach rosyjskich separatystów na Ukrainie”.

ZOBACZ TAKŻE:

Trzecie Imperium. O czym marzy gospodarz Kremla?

Dugin: Rosyjski car powinien stać się carem ogólnoeuropejskim [WIDEO]

Aleksandr Dugin: Na eurazjatyckim kontynencie dla Polski miejsca nie ma

„Podobny scenariusz wiąże się z węgierską grupą neonazistowską Maggyar Arcvonal, zmilitaryzowanym ruchem negacjonistycznym, który szerzy nienawiść wobec Żydów i gejów. Pół roku temu tej grupie skonfiskowano arsenał, zawierający bomby własnej roboty i karabiny maszynowe oraz zestaw swastyk i symboli nazistowskich, – mówi się w artykule. – I w tym przypadku broń prawdopodobnie prowadzi prosto do prorosyjskich najemników”.

„Obawy analityków i wywiadu europejskiego, które pojawiły się po rozpętanym w kwietniu 2014 roku konflikcie na Ukrainie, sprawdziły się, w ciągu niespełna dwóch lat, napędzana kryzysem gospodarczym, dżihadyjskim terroryzmem i strachem przed migrantami zachodnia sieć neonazistowska w końcu zrobiła ten „jakościowy skok”, którego tak się obawiano, i przeszła do działań zbrojnych i zorganizowanego szkolenia woskowego” – pisze Monica Perosino.

Jagiellonia.org / La stampa

ZOBACZ TAKŻE:

Antypolonizm. Zwyczajny rosyjski faszyzm

Rosyjski faszyzm rośnie w siłę! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Nacjonaliści, puczyści, terroryści: Niebezpieczne serbskie związki prokremlowskich pseudonarodowców

Prorosyjska Falanga w elektrowni podczas manewrów NATO Anakonda-16

Winston Churchill: „Przyszli faszyści będą nazywać siebie antyfaszystami” [FOTOGALERIJA]

Rosyjski neonazista ma związek z zabójstwem 40 żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy (WIDEO)

Kontra Europa

Rosyjski kanał telewizyjny wykorzystał do przedstawienia „kijowskich faszystów” kadry z Rosyjskiego marszu (foto, wideo)

Rosyjscy nacjonaliści: Warszawa rosyjskie miasto (WIDEO)

Prawosławny faszyzm (WIDEO)

 

Neonaziści wszystkich krajów, łączcie się z Rosją!

„Systema”. Tajna armia Putina w Europie

Rosyjski niedźwiedź staje się bardziej bezczelny – The Washington Post