Rosyjski kanał telewizyjny Rossija-24 przyłapano na wykorzystaniu fałszywek: dziennikarze zauważyli, że opowiadając o kijowskich „członkach oddziału karnego” i faszystach” kanał pokazywał Rosjanom kadry z Rosyjskiego marszu w Moskwie.

W telewizji Rossija-24 pojawił się reportaż o rzekomo opracowanej w Kijowie „nowej koncepcji wychowania patriotycznego”, – pisze Radio Swoboda.

„Ukraińskim uczniom nie będzie opowiadano o wyczynach Armii Sowieckiej w latach drugiej wojny światowej i o rosyjskim okresie w ogóle, niby wcale go nie było, lecz wpoi się pełną szacunku postawę wobec :”członków oddziału karnego” Ukraińskiej Armii Powstańczej oraz lutowych wydarzeń na Majdanie”, – mówi się w opowieści.

Słowa prezentera autorzy wzmocnili poprzez pokazanie „skandujących Sieg Heil” mężczyzn rzekomo z Ukrainy, jednak zdjęcia zrobiono na Rosyjskim marszu w Moskwie 4 listopada 2012 roku. Zaznacza się, że te obrazki już niejednokrotnie wykorzystywały kremlowskie media propagandowe, na przykład, w czasie dyskusji o Euromajdanie na żywo w programie Wriemia pokażet.

Ponadto, w tej opowieści dziennikarz mówi, że „nawet faszyzm ukraińskim dzieciom już nie wydaje się czymś strasznym”.

„Wydaje się, po co im nowe standardy, kiedy dookoła tacy nauczyciele? Na przykład, przewodniczący małej wsi Przykarpattia ogłosił powszechną mobilizację – zbiera dziecięcy batalion ochotniczy, wiek żołnierzy od 2 do 8 lat.”– kontynuują swe zmyślenia dziennikarze Rossija-24 i pokazują reportaż lwowskiego kanału telewizyjnego ZIK.

W informacyjnym reportażu, który pojawił się w eterze 24 września 2014 roku, przewodniczący rady wiejskiej opowiedział, że na życzenie samych dzieci dla żartu wypisuje im wezwania. Wcześniej ten sam filmik wykorzystywały inne rosyjskie kanały telewizyjne, informując o szkoleniu na Ukrainie „dzieci-bojowców”.

Jagiellonia.org / Nv.uaru.krymr.com

POST SCRIPTUM

Iwan Turgieniew (pisarz rosyjski):
„Rosjanin jest największym i najbardziej bezczelnym kłamcą na świecie”.

Theodore Roosevelt (dwudziesty szósty prezydent USA):
„Nie mogę zrozumieć charakteru rosyjskiego. Rosjanin kłamie patrząc w twoje oczy, i wiedząc, że widzisz to kłamstwo, on wcale się nie wstydzi”. Wydaje mi się, że Rosjanin w ogóle nie wie, co to wstyd.

Astolphe de Custine (francuski pisarz i podróżnik):
„W Rosji, szczerość uważają za szaleństwo. To jest rozsądne! W istocie! Przecież całe rosyjskie życie we wszystkich sferach — to nieustanny zamach na prawdę. Dla Rosjan zdrajcą jest ten, kto nie kłamie. Odrzucenie kłamstwa traktowane jest jako zdrada państwa”.