Jak podaje InformNapalm, 22 sierpnia 2017 roku w sieci pojawiło się wideo na którym utrwalono rosyjski transport wojskowy o nazwie „Wołgograd. Pociąg ze sprzętem wojskowym”.

Dzięki analizie materiałów wolontariusze wspólnoty InformNapalm doszli do wniosku, że eszelon składający się z 40 wagonów i platform kolejowych przewoził 47 sztuk sprzętu wojskowego i ok. 170-200 żołnierzy. Kierujący się na zachód (w kierunku granicy z Ukrainą) pociąg został nagrany w okolicach Wołgogradu. Ilość sprzętu oraz jego rodzaj wskazują na to, że rosyjskie dowództwo przerzuca kompletny, składający się z dwóch baterii dywizjon taktycznych zestawów rakietowych „Toczka-U” z dodatkową amunicją i systemami łączności. Wysoce prawdopodobnym jest że na wideo utrwalono dywizjon 464. brygady rakietowej Sił Zbrojnych FR (Kapustin Jar, Znamieńsk) lub 60. Centrum Zastosowania Bojowego (Kapustin Jar, Znamieńsk). Zidentyfikowano następujący sprzęt:

Wyrzutnia 9P129 – cztery sztuki

Pojazd transportowo-załadowczy 9T2184 – cztery sztuki

Pojazd wsparcia technicznego 9Т238 — cztery sztuki

Mobilna radiostacja R-142BM

Ze względu na to, że nie ma oficjalnych informacji o planowanych ćwiczeniach (w ramach manewrów Zachód-2017), w trakcie których miałyby być wykorzystywane zestawy „Toczka-U”, przerzut kompletnego dywizjonu z dodatkowymi rakietami kierującego się w stronę granicy z Ukrainą z miejsca swojej dyslokacji można odczytywać jako bardzo niebezpieczny sygnał.

InformNapalm.org / tłum. Michał Marek

KOMENTARZ REDAKCJI

Agresywna polityka Rosji doprowadziła świat na skraj przepaści. Moskwa z maniakalnym uporem stara się zburzyć powojenny system globalnego bezpieczeństwa, podważyć jedność bloku euroatlantyckiego, odzyskać kontrolę nad krajami byłego obozu socjalistycznego i realizować strategię podboju Europy. Jeden z najbliższych współpracowników Putina, sekretarz Rady Bezpieczeństwa FR Nikołaj Patruszew 2 stycznia 2016 roku w wywiadzie udzielonym „Gazecie Rosyjskiej” zagroził: „Doprowadzimy do wojny w Europie Środkowo-Wschodniej”. Oświadczył też, że wojska rosyjskie przeprowadzą inwazję na państwa bałtyckie. „Zajmiemy je całkowicie, szybko i bez żadnych strat” – zapowiedział.

Kreml dojrzał do konfliktu globalnego i grozi NATO wojną. Liczy, że państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego, obawiając się ataku nuklearnego, nie odważą się przeciwstawić rosyjskiej agresji w Europie Środkowo-Wschodniej.

ZOBACZ TAKŻE:

Szantaż! Moskwa grozi NATO bronią nuklearną

Moskwa rzuca miliardy dolarów na potrzeby wojny psychologicznej

Dlatego warto pomyśleć o ewentualnych scenariuszach na najbliższą przyszłość.

Zapomnieć przeszłość oznacza zgodzić się z jej powrotem” powiedział kiedyś Winston Churchill. Znany amerykański historyk Timothy Snyder w książce „Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem” opisał obszar, na którym w pierwszej połowie ubiegłego stulecia dokonano najstraszniejszego ludobójstwa narodów Europy. Naukowiec zwraca uwagę na fakt, że „Obszar skrwawionych ziem w całości pokrywa się z terytorium dawnej Rzeczypospolitej”.

Przyczyną tej tragedii było niepowodzenie we wdrażaniu strategii Józefa Piłsudskiego, któremu nie udało się stworzyć silnego sojuszu geopolitycznego w regionie międzymorza bałtycko-czarnomorskiego, co w końcu spowodowało kolejny rozbiór Polski przed II wojną światową. Powinniśmy wyciągnąć wnioski z przeszłości. Mamy obowiązek uniemożliwić powtórkę tego tragicznego scenariusza.

ZOBACZ TAKŻE:

Bez wolnej Ukrainy nie będzie też wolnej Europy – szef Sztabu Generalnego WP RP

W Donbasie rozstrzyga się losy całej Europy – Wiceminister Spraw Zagranicznych RP

„Europa nie ma przyszłości bez Ukrainy” – zauważył Timothy Snyder, specjalista z zakresu historii Europy Środkowej i Wschodniej, profesor Yale University.

Jeśli społeczność międzynarodowa pozwoli Putinowi zdestabilizować i przejąć kontrolę nad 45-milionowym europejskim krajem, to cały system międzynarodowego bezpieczeństwa zawali się jak domek z kart, a Europa znajdzie się w cieniu brutalnego barbarzyńskiego despotyzmu. Imperium Zła ponownie wydostanie się z mroku niepamięci, a świat pogrąży się w ciemnym okresie chaosu, konfliktów oraz poważnych wyzwań i zagrożeń dla globalnego bezpieczeństwa…

ZOBACZ TAKŻE:

Konflikt z Polską i państwami bałtyckimi – to scenariusz manewrów Zapad’17

„Masowe wezwania rezerwistów” w Obwodzie Kaliningradzkim

Prowokacja podczas „Zapad 2017”?

Przypomnijmy, że Amerykańska agencja analityczno – wywiadowcza Stratfor, specjalizująca się w prognozach geopolitycznych opublikowała kolejny raport, w którym prognozuje, że rozpoczynające się za 3 tygodnie manewry „Zapad-2017” są preludium większego konfliktu z NATO.

ZOBACZ TAKŻE:

Po Ukrainie, Putin może zaatakować kraje bałtyckie i Polskę

Aleksandr Dugin: Na eurazjatyckim kontynencie dla Polski miejsca nie ma

Trzecie Imperium. O czym marzy gospodarz Kremla?

Jagiellonia.org