Ukraina podczas konferencji w Hadze wezwie partnerów do stworzenia specjalnego trybunału dla kierownictwa Federacji Rosyjskiej. Jest to konieczne, aby pociągnąć władze państwa-agresora do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie. „Ziemia spłonie pod ich stopami!” – oświadczył dziś podczas konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Szef MSZ Ukrainy zaznaczył, że spotkanie w Hadze zaplanowano na 14-15 lipca. Dodał, że w tym czasie będzie obradował specjalny trybunał do rozpatrzenia zbrodni Rosjan na Ukrainie. W posiedzeniu sądu weźmie udział rząd Holandii, Biuro Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego, Komisja Europejska oraz wiele państw.

Szef ukraińskiego MSZ zaznaczył, że wezwie uczestników wydarzenia do podjęcia konkretnych kroków i zaproponuje podpisanie odpowiedniego traktatu międzynarodowego.

„Dlaczego potrzebny jest specjalny trybunał? W rzeczywistości jest to jedyny sposób na przyciągnięcie najwyższego kierownictwa politycznego i wojskowego Federacji Rosyjskiej właśnie za zbrodnie popełnione podczas agresji na Ukrainę. Zbrodnie wojenne, ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości to wszystko podlega jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego. Sąd ten nie ma jednak wystarczających kompetencji ze względu na Statut Rzymski, dlatego konieczne jest utworzenie odrębnego trybunału”.

Dmytro Kułeba

Minister spraw zagranicznych Ukrainy

Wyjaśnił, że trybunał specjalny uzupełni pracę sądu i nie będzie alternatywą.

„Na pewno pociągniemy Rosję do odpowiedzialności za wszystkie popełnione zbrodnie. Ziemia dosłownie spłonie pod stopami Rosjan nie tylko na froncie, ale także pod tymi Rosjanami w sądach, którzy są winni zbrodni na Ukraińcach”

– stwierdził Dmytro Kułeba.

Przypomnijmy, 23 czerwca Europejski Trybunał Praw Człowieka przyjął do rozpatrzenia pozew przeciwko Rosji.

PRZECZYTAJ:

Rosja po Putinie. Jednym z warunków zniesienia sankcji powinna być rezygnacja z broni jądrowej

Pomysł stworzenia specjalnego trybunału dla Putina i jego popleczników nie jest nowy. Jeszcze 19 marca byli brytyjscy premierzy Gordon Brown i Sir John Major wezwali do utworzenia „Nowej Norymbergi” czyli nowego międzynarodowego trybunału do zbadania zbrodni krwawego kremlowskiego maniaka Putina na Ukrainie. Nowy organ wymiaru sprawiedliwości powinien być podobny do Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze powołanego w 1945 r. w celu osądzenia głównych zbrodniarzy wojennych Rzeszy Niemieckiej z okresu II wojny światowej, oskarżonych o zbrodnie wojenne, przeciwko pokojowi i przeciwko ludzkości, informuje BBC. Wniosek o powołanie specjalnego trybunału podpisało już 140 osób, wśród nich są prawnicy, politycy i naukowcy.

Warto zauważyć, że Międzynarodowy Trybunał Karny prowadzi już śledztwo wobec Putina w sprawie podejrzenia o zbrodnie wojenne na Ukrainie. Jednak możliwości tego sądu są ograniczone. W szczególności Międzynarodowy Trybunał Karny nie może prowadzić dochodzenia w sprawie rosyjskiej agresji bez sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ, co Moskwa z pewnością zawetuje.

PRZECZYTAJ:

Rosja jest nowotworem tego świata

Po upadku muru berlińskiego cały świat zakładał, że zwyciężyła demokracja i rządy prawa, ale zamiast tego kremlowski maniak używa brutalnej siły, powiedział Brown i dodał, że uważa Putina za zbrodniarza wojennego.

„Jeśli nie wyślemy teraz wyraźnego sygnału, staniemy w obliczu agresji w innych krajach, która również może pozostać bezkarna”

– powiedział Brown.

Według Browna wojnie towarzyszą masowe bombardowania ludności cywilnej, naruszenia zawieszenia broni podczas ewakuacji oraz „nuklearny szantaż”, które są rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego.

PRZECZYTAJ:

Pelosi: Putin to tchórz, który walczy z cywiłami i dziećmi! Rosja sponsorem terroryzmu

Jednocześnie Brown przekonuje, że utworzenie nowego Trybunału zamknie lukę w prawie międzynarodowym, którą Putin może wykorzystać do uniknięcia sprawiedliwości i surowej kary.

„Musimy działać szybko, aby przekonać naród ukraiński, że jesteśmy gotowi coś zrobić, a nie tylko rozmawiać, i musimy jasno powiedzieć wspólnikom Putina, że pętla jest zaciskana. Jeśli nie zdystansują się od Putina, grozi im postępowanie karne i więzienie”

– powiedział Brown.

Z kolei, prezydent USA Joe Biden podczas dorocznego obiadu „Przyjaciół Irlandii”, który odbył się w dniu Świętego Patryka na Kapitolu powiedział, że Putin to „morderczy dyktator, zwykły zbir, który toczy niemoralną wojnę przeciwko narodowi ukraińskiemu”. Wcześniej, podczas spotkania z dziennikarzami prezydent USA nazwał Putina „zbrodniarzem wojennym”.

Przypomnijmy, 15 marca, Senat USA jednogłośnie przyjął rezolucję o konieczności dochodzenia w sprawie kremlowskiego dyktatora Putina za jego zbrodnie wojenne na Ukrainie, podaje agencja Associated Press.

„Te okrucieństwa zasługują na dochodzenie w sprawie zbrodni wojennych” – powiedział Chuck Schumer, przywódca większości w Senacie.

Oświadczenie Senatu zdecydowanie potępiło „przemoc, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości” popełnione przez rosyjskie siły zbrojne pod dowództwem Putina.

Moskwa podżega do ludobójstwa i popełniania zbrodni mających na celu unicestwienie narodu ukraińskiego – czytamy w raporcie amerykańskiego think tanku Newlines Institute for Strategy and Policy oraz kanadyjskiego Centrum Praw Człowieka im. Raoula Wallenberga (Raoul Wallenberg Centre for Human Rights). Powołani przez nie eksperci przeprowadzili pierwsze niezależne śledztwo w sprawie działań dokonywanych przez Rosję na Ukrainie.

Zespół złożony z ponad 30 prawników i ekspertów badających ludobójstwo, specjalistów zajmujących się rozpoznaniem z ogólnodostępnych źródeł (ang. open-source intelligence; OSINT) oraz lingwistów oskarżyło państwo rosyjskie o naruszenie kilku artykułów Konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, donosi CNN.

W przygotowanym raporcie zatytułowanym „Niezależna analiza prawna naruszeń przez Federację Rosyjską Konwencji o ludobójstwie i obowiązku jego zapobiegania na Ukrainie” ostrzegają, że istnieje poważne ryzyko ludobójstwa na Ukrainie.

Autorzy raportu wskazują, że za podżeganiem do ludobójstwa i przygotowaniem gruntu pod przyszłe ludobójstwo stoją najwyżsi urzędnicy Federacji Rosyjskiej. Na poparcie swych tez zamieszczają długą listę dowodów, m.in. masakry ludności cywilnej, przymusowe wysiedlenia, a w sferze retorycznej zaprzeczanie istnienia tożsamości ukraińskiej, stosowanie odczłowieczającego języka pod adresem Ukraińców, nazywanie Ukrainy „państwem nazistowskim”.

Raport miał zostać opublikowany 27 maja, a jego kopie trafić do parlamentów, rządów i organizacji międzynarodowych na całym świecie.

„Zgromadziliśmy czołowych ekspertów z całego świata, którzy przeanalizowali dostępne dowody i doszli do wniosku, że Federacja Rosyjska ponosi odpowiedzialność państwową za naruszenia Konwencji o ludobójstwie [Artykułu II i Artykułu III (c) – red.] na Ukrainie” – powiedział dyrektor Newlines Institute for Strategy and Policy Azeem Ibrahim w rozmowie z dziennikarzami. I dodał: „To bardzo skrupulatne i szczegółowe badanie obszernego materiału dowodowego. Wszystko, co widzieliśmy, sugeruje, że ta wojna ma charakter ludobójczy, jeśli chodzi o używany język i sposób, w jaki jest prowadzona. To absolutnie jasne”.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Plan ludobójstwa Ukraińców zatwierdził osobiście Putin

Marionetkowy „rząd” i obozy koncentracyjne. Bild ujawnia plan Putina

Scenariusz ludobójstwa. Rosyjska agencja propagandowa ujawnia plany Putina

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE ŚWIEŻY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

OGLĄDAJ NASZ FILM O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

ZOBACZ TAKŻE: