Ukraińcy uważają Polskę za najbardziej przyjazny im kraj. Takie są wyniki badań przeprowadzonych przez Centrum Badań Socjologicznych i Marketingowych „Socis”. Z sondażu wynika, że za najbardziej wrogo do nich nastawione państwo Ukraińcy uważają Rosję.

40,8 proc. Ukraińców uważa, że Polska ma pozytywny stosunek do ich kraju, 5,2 proc. jest przeciwnego zdania – wynika z omawianego przez agencję Interfax-Ukraina sondażu ośrodka Socis.

Ok. 38 proc. ankietowanych uznało, że pozytywny stosunek do Ukrainy mają też Stany Zjednoczone, ok. 37 proc. – Niemcy, a ok. 32 proc. – Białoruś.

PRZECZYTAJ:

Rosja chce skłócić Polaków i Ukraińców. Kronika wojny hybrydowej

70,5 proc. badanych uważa, że Rosja ma wobec ich kraju wrogie nastawienie, przeciwnego zdania jest 6 proc. uczestników sondażu kijowskiego Centrum Badań Socjologicznych Socis.

Interfax-Ukraina podkreśla, że w przypadku każdego wyżej wymienionego kraju – oprócz Rosji – od 40 do 60 proc. badanych wskazało na neutralny stosunek do Ukrainy.

W sondażu przeprowadzonym pod koniec stycznia wzięło udział 2 tys. respondentów powyżej 18. roku życia we wszystkich regionach Ukrainy, oprócz Krymu i opanowanych przez prorosyjskich separatystów terenów Donbasu.

Źrodło: PAP, IAR, TVP.info

ZOBACZ TAKŻE:

Ukraińcy najbardziej lubią Polaków. Sondaż z 2015 r.

Ukraińcy najbardziej lubią Polskę. Sondaż opinii społecznej z 2017 r.