Prezydent Wołodymyr Zełenski postawił przed dowództwem armii ukraińskiej zadanie wyzwolenia całej Ukrainy od rosyjskich najeźdźców – oświadczył szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Danyłow w wywiadzie udzielonym rozgłośni Radio Swoboda.

Wcześniej ukraińskie media informowały, że prezydent Ukrainy wyznaczył siłom zbrojnym zadanie wyzwolenia tymczasowo okupowanego południa kraju, w szczególności obwodu chersońskiego. Z kolei szef RBNiO Daniłow postanowił wyjaśnić, że to tylko część zadania.

„Chciałbym zwrócić szczególną waszą uwagę na to, że mówimy nie tylko o obwodzie chersońskim, mówimy o deokupacji całego kraju. Kiedy prezydent wyznacza zadanie dla naszej armii, mówimy o całej Ukrainie. Oczywiście nie możemy wyzwolić wszystkich terytoriów jednocześnie, ale Naczelny Wódz wyznaczył zadanie, aby wszystkie nasze terytoria zostały wyzwolone od agresora. To tylko kwestia czasu i kolejności”.

Ołeksij Danyłow

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy

Dodał, że precyzyjne uzbrojenie z zagranicy usprawniło proces wyzwolenia tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy.

„Nie mamy ani jednego dnia bez »miłych niespodzianek« dla okupantów, gdy niszczone są ich stanowiska dowodzenia, koncentracje wojsk, magazyny broni i sprzętu. Ta broń działa bezbłędnie: dokładnie rozumie, gdzie musi uderzyć, a te strzały trafiają dokładnie tam, gdzie muszą uderzyć”

– podkreślił Daniłow.

Przypomnijmy, prezydent Wołodymyr Zełenski oraz inni przedstawiciele władz ukraińskich wielokrotnie stwierdzali, że celem Ukrainy w tej wojnie jest wyzwolenie wszystkich bez wyjątku terytoriów okupowanych od 2014 roku, w tym Krymu i Donbasu, oraz przywrócenie integralności terytorialnej w uznanych na arenie międzynarodowej granicach Ukrainy 1991-2014. To jest główny cel Sił Zbrojnych Ukrainy w tej wojnie.

„Zadaniem całej naszej armii jest wyzwolenie całego naszego terytorium. Myślę, że to jest zadanie każdego obywatela naszego państwa”

– powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Przypomnijmy, wcześniej Ołeksij Danyłow oświadczył, że „Dożyjemy czasów, gdy Federacja Rosyjska się rozpadnie, musimy jeszcze trochę poczekać i rozpocznie się proces niszczenia sztucznej formacji, którą nazywamy Federacją Rosyjską”.

Szef resortu obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow też mówił o trzech możliwych scenariuszach nieuchronnej klęski Rosji, z których jeden przewiduje rozpad Federacji Rosyjskiej na kilka niepodległych państw.

Federacja Rosyjska w najbliższym czasie rozpadnie się na kilka niepodległych państw –oświadczył minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika The Times.

„Jestem pewien, że w ciągu najbliższych kilku lat zobaczymy szereg wezwań do suwerenności na terytorium Rosji. Federacja Rosyjska zakończy swoje istnienie jako różne kraje – Tatarstan, Baszkiria itd.”.

Ołeksij Reznikow

Minister obrony Ukrainy

Minister podkreślił również, że demokratyczne kraje zjednoczyły się przeciwko Rosji. To, jego zdaniem, będzie czynnikiem jej przegranej w tej wojnie, która „ostatecznie położy kres imperium”.

„Narodziła się koalicja antykremlowska. Nasi partnerzy w Londynie, Waszyngtonie i innych stolicach inwestują w nas nie tylko pieniędzmi, ale oczekując, że musimy sprawić, by Kreml przegrał. Musimy razem wygrać tę wojnę”

– podkreślił Reznikow.

Oprócz tego, szef resortu obrony Ukrainy zwrócił uwagę na fakt, że Moskwa katastrofalnie traci wpływy w regionie, odwracają się od niej nawet jej dawni sojusznicy, w szczególności Węgry i Kazachstan.

Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew odmówił uznania fałszywych samozwańczych rosyjskich enklawów – tzw. „DRL” i „ŁRL” i poparł sankcje wobec Federacji Rosyjskiej. Dlatego Kreml rozpoczął wojnę handlową z Kazachstanem, przypomniał Reznikow.

Wcześniej, podczas wystąpienia na konferencji Forbes Ukraina „Budujemy razem” minister obrony Ukrainy oświadczył, że istnieje kilka możliwych scenariuszy zakończenia wojny na Ukrainie, jednym z nich jest rozpad Federacji Rosyjskiej na kilka różnych podmiotów. Drugi to dobrowolny odwrót i wycofanie wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy (m.in. z Krymu i Donbasu), a trzeci to zwycięstwo Ukrainy na polu walki.

– Pierwszy scenariusz będzie mniej więcej taki sam, jak „good will”, „dobra wola” Rosjan, ogłoszona podczas ucieczki z obwodu kijowskiego, obwodu czernihowskiego, obwodu sumskiego i Wyspy Węży. W związku z tym myślę, że [ten scenariusz] będzie podzielony na kilka etapów: najpierw dojedziemy do linii sprzed 24 lutego br., dalej będzie rozmowa o statusie wcześniej okupowanego Doniecka, Ługańska i Krymu, ale przy stole z udziałem naszych potężnych partnerów

– powiedział Ołeksij Reznikow.

Szef ukraińskiego resortu obrony podkreślił, że na pewno nie będzie Mińska-3, nie będzie porozumień kapitulacyjnych i nikt nie będzie negocjował z lufą pistoletu przystawioną do głowy.

„Drugą opcją jest stopniowe niszczenie rosyjskich sił zbrojnych, ponieważ jest to tak naprawdę wojna zasobów przeciwko zasobom. Mają więcej ludzi, terytoriów, czołgów, samolotów itp., ale nie wszystko jest nowoczesne, wszystko jest stare, a dziś używają zasady maszynki do mielenia mięsa”

– podkreślił Reznikow, i dodał że Putin nie ceni życia swoich żołnierzy i traktuje ich jak mięso armatnie.

PRZECZYTAJ:

Rosja po Putinie. Jednym z warunków zniesienia sankcji powinna być rezygnacja z broni jądrowej

Minister uważa, że realizacja drugiego scenariusza zwycięstwa Ukrainy będzie możliwa najprawdopodobniej pod koniec tego roku, a być może nawet później – na początku przyszłego.

„Trzeci [scenariusz] będzie bardziej dramatyczny dla Rosji, to rozpad Federacji Rosyjskiej, to parada suwerenności kilku różnych podmiotów: Tatarstan, Baszkiria…, [republiki narodowe] na Wschodzie itd. Na pewno zobaczymy to za naszego życia, ale to trochę długa historia”

– podsumował minister.

Przypomnijmy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że militarna część wojny Rosji z Ukrainą może się zakończyć jeszcze w tym roku. W rozmowie z CNN szef państwa ukraińskiego powiedział też, że Rosja nie rezygnuje z planów zajęcia całego terytorium Ukrainy. Według niego najtrudniejsza pozostaje sytuacja w Donbasie, gdzie najeźdźcy gotowi są stracić ogromną liczbę swoich żołnierzy w celu zdobycia strategicznie nieistotnych osad i terytoriów.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Rosja to kolos na glinianych nogach

Putin postawił Rosję na skraju przepaści

OGLĄDAJ NASZ FILM O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE ŚWIEŻY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE: