„Jednym z głównych powodów dymisji Witolda Waszczykowskiego była niechęć do gruntownych zmian kadrowych w ministerstwie spraw zagranicznych” – poinformowało radio RMF FM.

Z informacji, do których dotarła stacja, wynika, że Waszczykowski sprzeciwiał się wielu zmianom kadrowym w ministerstwie spraw zagranicznych. Według nieoficjalnych informacji „były minister miał sprzeciwiać się zwolnieniom w MSZ i przyjmowaniu nowych ludzi, bez doświadczenia dyplomatycznego”.

Zdaniem RMF FM zastąpienie Witolda Waszczykowskiego na stanowisku ministra spraw zagranicznych przez Jacka Czaputowicza to zapowiedź nowego otwarcia w MSZ m.in. w sprawach kadrowych.

Nowy szef resortu spraw zagranicznych ma w pierwszej kolejności zakończyć współpracę polskiej dyplomacji ze „starymi pracownikami”. Są to w przeważającej części osoby, które pobierały nauki na Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) bądź od absolwentów tej uczelni. Ich miejsce zajmą nowe kadry i (jak podaje RMF FM) stanie się to „nawet kosztem obniżenia poziomu ich umiejętności”.

Źródło: rmf24.pl, pch24.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Minister Jacek Czaputowicz: Polska w dalszym ciągu będzie wspierać europejskie aspiracje Ukrainy