– To nasza historia spowodowała, że Polacy rozsiani są po całym świecie, że mieszkają na wszystkich kontynentach. Dziś chcę podziękować Rodakom mieszkającym z dala od kraju za działalność, którą prowadzicie dla PL i polskości – powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnis Polonii i Polaków za Granicą.

Prezydent zachęcał Polaków do wywieszania biało-czerwonej flagi w miejscach gdzie mieszkają. Wyraził też nadzieję, że pod biało-czerwoną, do końca 2018 r., a także później, Polsce uda się osiągnąć wiele sukcesów. – Niech żyje wolna, niepodległa Rzeczpospolita, niech żyje biało-czerwona! – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką przed południem wzięli udział w uroczystym podniesieniu Flagi Państwowej RP na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Prezydentowi towarzyszyli Szef Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska oraz ministrowie KPRP. Następnie Para Prezydencka przeszła Krakowskim Przedmiesciem przed Galerię Kordegarda. Po drodze rozdawali biało-czerwone flagi warszawiakom i wszystkim, którzy zgromadzili się w czasie uroczystości na placu Zamkowym oraz na Krakowskim Przedmieściu.

Wystawa „Symbole Odrodzonej”

Prezydenta z Małżonką oprowadzili po wystawie w Galerii Kordegarda wiceminister kultury Jarosław Sellin i dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski. Na ekspozycji składają się fotografie z dwudziestolecia międzywojennego, ukazujące symbole narodowe. Zdjęcia można oglądać do 4 czerwca.

Wystawa, organizowana w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej #BarwyWspólne, prowadzona przez Narodowe Centrum Kultury, ma na celu rozpowszechnianie wiedzy o symbolach narodowych, praktykach ich wykorzystywania oraz sposobach traktowania.

Uroczystość na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego

Prezydent dziękował za niezwykłe spotkanie, w bardzo szczególnym dniu – święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Polonii i Polaków za Granicą. Zaznaczył, że 2018 rok jest rokiem szczególnym – Polska obchodzi 100-lecie niepodległości.

Andrzej Duda przypomniał, że to w budynku Pałacu Prezydenckiego w 1791 roku spotkali się patrioci, żeby jeszcze dyskutować o konstytucji, która ostatecznie została uchwalona 3 maja 1791 r. Zwrócił uwagę, że budynek jest niezwykle związany z polską historią, zarówno z pięknymi, jak i trudnymi momentami historii – w Pałacu Prezydenckim podpisano Układ Warszawski, a z drugiej strony miały tam miejsce obrady Okrągłego Stołu, a dziś odbywają się najważniejsze uroczystości, w tym wręczenie nominacji profesorskich, sędziowskich oraz najwyższych odznaczeń państwowych.

Wręczenie odznaczeń państwowych i Flag RP

Podczas uroczystości na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda wręczył Ordery Odrodzenia Polski i Ordery Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej osobom zasłużonym w działalności na rzecz środowisk polonijnych. Podziękował odznaczonym oraz organizacjom, które otrzymały Flagi RP, za prowadzaną od lat działalność „dla bliźnich, dla rodaków”.

– Dziękuję, że ją realizujecie w tak wspaniały sposób. Mam nadzieję, że te biało-czerwone flagi, które zabierzecie ze sobą i pokażecie waszym podopiecznym, podwładnym, kolegom koleżankom będą mobilizacją do jeszcze lepszej działalności dla Rzeczypospolitej Polskiej, dla rozsławiania Polski w kraju i poza granicami

– podkreślił.

W uroczystości wzięli udział także Szef Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska z ministrami oraz doradcami Prezydenta. Wystąpił Chór „Kraj Rodzinny” z Baranowicz na Białorusi.

Spotkanie z uczniami szkół m.in. polonijnych

Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się także z młodzieżą m.in. ze szkół polonijnych. Napisali swoje życzenia z okazji Dnia Flagi i Dnia Polonii na kuli zbudowanej z białych i czerwonych balonów, która została następnie zawieszona w powietrzu nad tarasem w ogrodzie Pałacu Prezydenckiego.

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

2 maja obchodzony jest też Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Jest to święto ustanowione w 2002 r. przez Senat w uznaniu wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości.

Źrodło: Prezydent.pl