Supertajna jednostka sił specjalnych GRU „destabilizuje Europę” od dziesięciu lat – pisze Michael Schwirtz na łamach The New York Times, powołując się na doniesienia funkcjonariuszy zachodnich agencji wywiadowczych.

Jednostka GRU o numerze 29155, której celem jest destabilizacja państw Europy brała udział w próbie zamachu stanu w Czarnogórze, ataku chemicznym w brytyjskim Salisbury, próbie otrucia bułgarskiego handlarza bronią Emiliana Gebrewa, a także w „kampanii destabilizacji” Mołdawii.

Zachodnie służby wywiadowcze wcześniej też kojarzyły te wydarzenia z Rosją, ale badały te incydenty jako niepowiązane. Teraz chodzi o zorganizowanie „skoordynowanej kampanii”, pisze NYT. Oficerowie wywiadu z czterech krajów twierdzą, że śledzenie działań jednostki jest prawie niemożliwe.

W jednostce wojskowej 29155, dowódcą której jest generał Andriej Awerjanow, służą doświadczeni weterani wojn w Afganistanie, Czeczenii i na Ukrainie, pisze wydanie.

„W swojej działalności komando 29155, którego dowództwo mieści się w 161. ośrodku szkolenia sił specjalnych GRU we wschodniej dzielnicy Moskwy, stosuje zarówno tradycyjne środki dywersyjne – jak zamachy bombowe, morderstwa, trucie – oraz nowe hybrydowe metody jak hakowanie systemów informacyjnych i dezinformacja”

– informuje New York Times.

„Wydaje mi się, że zapominamy, jak okrutni mogą być Rosjanie”

– powiedział cytowany w artykule Peter Zwack, były attache wojskowy ambasady USA i były oficer amerykańskiego wywiadu wojskowego.

Emerytowany oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego zaznajomiony z jednostką GRU o numerze 29155 potwierdził NYT, że personel jednostki specjalizuje się w misjach „sabotażowych”, które są przeprowadzane w grupach lub pojedynczo, zaznaczył też, że w arsenale żołnierzy tej jednostki wojskowej „wybuchy i zabójstwa”: „To są poważni faceci” – powiedział. Jak zauważa NYT, pracownicy tajnej jednostki wielokrotnie otrzymywali tytuł Bohatera Rosji.

Michael Schwirt przypomniał też, że prezydent Rosji Władimir Putin w 2006 roku podpisał ustawę upoważniającą służby specjalne Rosji do zabójstw wrogów Kremla poza granicami Rosji. W tym samym roku w Londynie został zabity były funkcjonariusz KGB i FSB Aleksandr Litwinienko. Operację przeprowadził Andriej Ługowoj, były funkcjonariusz KGB i FSB, a obecnie zamożny przedsiębiorca.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

John McCain: Putin używa uchodźców jako broni

Generał KGB: Terroryzm musi stać się naszą główną bronią

The New York Times: Kreml płaci uchodźcom za zamieszki w Europie

Europa na celowniku Kremla. Ukryta wojna Putina przeciwko Zachodowi

NATO oskarża Rosję: „Używa uchodźców jako żywej broni przeciwko Europie”

Europa Umiera? Za aktywną działalnością terrorystów w Europie i USA stoi Kreml – oficer FSB

The Guardian: Londyńska policja bada rolę Władimira Putina w ataku bronią chemiczną w Salisbury

Raport: Rosja prowadzi wojnę hybrydową przeciwko Zachodowi. Europa Wschodnia na celowniku Kremla

Popularyzacja ruchu LGBT, demoralizacja, destabilizacja i kryzys… Rosyjska wojna hybrydowa przeciwko Zachodowi

Podejrzany o atak chemiczny w Salisbury Boszyrow-Czepiga mógłby być zamieszany w zbrodnie przeciw Majdanowi – były szef ukraińskiego wywiadu