Premier Ukrainy Denis Szmyhal zaproponował zorganizowanie kolejnego szczytu Trójkąta Lubelskiego na szczeblu szefów rządów, aby współpraca między Ukrainą, Polską i Litwą osiągnęła nowy poziom.

Oświadczył to podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Polski Mateuszem Morawieckim podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Spotkanie podczas którego szefowie rządów Polski i Ukrainy rozmiawiali o o wzmocnieniu i rozwoju stosunków dwustronnych odbyło się w dniu 9 września w Karpaczu, czytamy na serwisie internetowym rządu Ukrainy.

Denis Szmygal podziękował stronie polskiej za twarde stanowisko w obronie zasad prawa międzynarodowego i potępieniu agresji Rosji wobec Ukrainy, a także za wspieranie perspektyw naszego kraju na członkostwo w UE i NATO.

„Polska stała się jednym z pierwszych krajów, z którymi podpisaliśmy Wspólną Deklarację o europejskiej perspektywie Ukrainy na poziomie szefów państw. Niezwykle ważny był dla nas również udział Prezydenta RP w szczycie założycielskim Platformy Krymskiej”

– powiedział premier Ukrainy.

Strony wymieniły poglądy na temat dalszej współpracy rządów w ramach Platformy Krymskiej, a także możliwości współpracy ukraińsko-polskiej w innych regionalnych formatach i inicjatywach. Również, Denis Szmygal zasugerował Mateuszowi Morawieckiemu rozpoczęcie regularnych spotkań Szefów Rządów Trójkąta Lubelskiego – Ukrainy, Polski i Litwy – w celu aktywizacji współpracy w różnych dziedzinach w tym trójstronnym formacie.

Premier Ukrainy potwierdził również gotowość naszego kraju do stania się integralną częścią inicjatywy „Trójmorza”, która obecnie jednoczy kraje UE.

„Państwa członkowskie inicjatywy wielokrotnie podkreślały perspektywy takiej współpracy. I ja wierzę, że ten format pomoże Ukrainie zbliżyć do siebie nasze gospodarki”

– podkreślił szef ukraińskiego rządu.

Ponadto premierzy Ukrainy i Polski poruszyli kwestię przeciwdziałania COVID-19. Denis Szmygal podziękował Polsce za przekazanie prawie 4 mln euro na leki, a także przekazanie pierwszej partii 650 tys. dawek szczepionek AstraZeneca.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Bałtycko-Czarnomorska Szachownica

Tarcza Europy

ZOBACZ TAKŻE:

 

Deklaracja ministrów spraw zagranicznych państw Trójkąta Lubelskiego o wspólnym dziedzictwie europejskim i wspólnych wartościach (WIDEO)

„Dzielimy wspólne dziedzictwo I Rzeczpospolitej”. Szefowie MSZ Polski, Litwy i Ukrainy podpisali Mapę drogową Trójkąta Lubelskiego

Czwórka Lubelska: Idea czy rzeczywistość?

„Trzy miecze 2021”. Na Ukrainie rozpoczęły się wspólne manewry wojskowe państw Trójkąta Lubelskiego: Polski, Litwy, Ukrainy z udziałem USA