„W geopolityce, podobnie jak w przyrodzie, nie ma pustki. A jeśli wolny świat cofa się, wówczas rozpoczyna się ofensywa sił, które uważają wykorzenienie wolności za niezbędny warunek ich istnienia” – powiedział Garri Kasparow, lider rosyjskiego opozycyjnego Zjednoczonego Frontu Obywatelskiego, w wywiadzie dla Voice of America.

„Nie ma znaczenia, czy to Putin, czy irańscy ajatollahowie, lub chińska dyktatura komunistyczna, albo quasi-państwowe formacje terrorystyczne – na świecie są wystarczająca liczba sił, które natychmiast wykorzystują słabość demokracji do osiągnięcia własnych celów”.

Garri Kasparow

Jeden z liderów rosyjskiej opozycji, słynny mistrz szachowy

PRZECZYTAJ:

Kolos na glinianych nogach. Fatalna polityka kremlowska wiedzie Rosję ku przepaści

Mówiąc o ścieżce, którą Putin prowadzi Rosję, Kasparow powiedział, że kraj ten znalazł się w obliczu degradacji i być może rozpadu:

„Rosja Putina zmierza tylko w jednym kierunku – ku degradacji. Najprawdopodobniej w kierunku zapaści. Normalni ludzie uciekają stamtąd, ponieważ nie można osiągnąć indywidualnego i intelektualnego sukcesu w Rosji. To mafijna dyktatura oparta na zasadzie lojalności, nic nie produkująca i nie próbująca niczego produkować. Oczywiste jest, że wraz z degradacją reżimu, wraz z pogorszeniem jakości zarządzania, jakość życia ludzi pogarsza się, a zatem reżim coraz częściej stosuje surowe środki tłumienia. Pogorszenie sytuacji dyktuje zaostrzenie reżimu”.

PRZECZYTAJ:

Strategia Prometeizmu: sukces Ukrainy popchnie Rosję do rozpadu – National Interest

W 2022 r. Rosję czeka upadek: gospodarka pęknie jak bańka mydlana – minister gospodarki i rozwoju Rosji

Kasparow powiedział, że dziś wolny świat powtarza błędy popełnione przez europejskich i amerykańskich polityków w przededniu II wojny światowej.

„Niestety wolny świat po raz kolejny pokazał swoją słabość. Jak zawsze, nie uczymy się niczego z historii, a w rzeczywistości historia lat 30. [ubiegłego wieku] powtarza się, gdy nie wykorzystano okazji do powstrzymania potencjalnego agresora na wczesnym etapie. Teraz widzimy to samo: trwają ciągłe ustępstwa wobec agresora. Nie oznacza to, że będzie to trwało w nieskończoność. Oczywiste jest, że w pewnym momencie wolny świat będzie musiał zająć twarde stanowisko. Tylko cena za pozbycie się reżimu Putina i wszystkich koszmarów, które on niesie, będzie znacznie wyższa. W końcu to nie tylko Rosja, nie tylko Ukraina i dawne republiki Związku Radzieckiego. W rzeczywistości jest to także Bliski Wschód, Wenezuela i wszystkie kraje, w których reżim Putina nadal wspiera najbardziej krwawe i okrutne dyktatury”

– zaznaczył polityk.

PRZECZYTAJ:

Rosyjska państwowość spoczywa na kościach milionów zamęczonych i złamanych niewinnych ludzi

Rosja to więzienie narodów. Trzeba wesprzeć prawo do samostanowienia ludów zniewolonych przez Kreml

Garry Kasparow uważa, że na razie siły wewnętrzne zdolne do zniszczenia reżimu Putina w Rosji nie istnieją.

„W Rosji nie ma opozycji. W faszystowskich dyktaturach nie istnieje opozycji. Wszystkie procesy polityczne są kontrolowane przez Kreml. I wszelkie potencjalne niebezpieczeństwo zostaje zniszczone już w zarodku” – powiedział.

W ten sam czas, rosyjski opozycjonista uważa, że Zachód ma wszystkie narzędzia, za pomocą których można zniszczyć reżim Putina w Rosji.

„Prawdziwe sankcje złamałyby kręgosłup reżimu Putina za kilka miesięcy, gdyby Reagan i Thatcher byli teraz u władzy. Dziś niestety mamy Macrona, Merkel i Trumpa”

– podkreślił Kasparow.

PRZECZYTAJ:

Biden o Putinie: „Jeśli zostanę prezydentem USA, dni jego tyranii dobiegną końca”

Dyplomata: „Nadchodzi czas, kiedy musi upaść ostatnie imperium zła”. Rozpad Rosji powinien stać się strategicznym celem USA, UE i Chin

Zaznaczył też, że Putin wykorzysta każdą okazję, aby pozostawić Trumpa u władzy. Jest to dla niego niezbędne. Rezygnacja Trumpa spowoduje silny efekt odrzutu. Dzisiaj amerykański establishment osiągnął już konsensus w tej sprawie, więc pojawienie się prezydenta, który zajmie twarde stanowisko wobec Rosji, będzie wspierane przez wszystkie amerykańskie resorty – zarówno wojskowe, jak i wywiadowcze. W końcu wszyscy rozumieją, że Rosja jest prawdziwym zagrożeniem. I nie można tego obejść. Putina trzeba zatrzymać – i w USA jest konsensus w rozumieniu tego. Ale w czasie, gdy prezydent Trump jest u władzy, jest to niemożliwe.

Przypomnijmy, PKB całej Rosji jest mniejszy niż budżet jednego amerykańskiego miasta – Nowego Jorku. Według Banku Światowego PKB Rosji w 2017 wynosił zaledwie 2,7 procent światowego PKB. Mimo desperackich prób reformowania zarządzania budżetem wydatki wojskowe Rosji wciąż stanowią mniej niż jedną dziesiątą wydatków NATO, z czego połowa „ginie” z powodu „otkatów”, czyli defraudacji środków publicznych. Ludność Rosji wynosi 146 mln osób, podczas gdy na przykład Nigerii 186 mln. Ściśle mówiąc, Rosja to rozległe pustkowie, bańka mydlana, Afryka ze śniegiem.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Prognoza dla Rosji: stagnacja, spadek rubla i odpływ inwestycji

Założyciel Stratfor: Rosja rozpadnie się w kolejnej dekadzie. Polska może na tym potężnie zyskać

Rosyjska gazeta alarmuje: Chińskie media otwarcie zadeklarowały roszczenia terytorialne wobec Rosji

Financial Times: Rosjanie mają już dość antyzachodniej polityki Putina

Putin boi się „Majdanu”. Kreml przyjął brutalny kurs w polityce wewnętrznej – Warsaw Institute

„Putin chujło”! Protestujący w Moskwie skandowali wulgarnie hasło obrażające gospodarza Kremla

Rosjanie mają już dość Putina! Poziom zaufania do prezydenta FR spadł do historycznego minimum

„Jeżeli Rosja nie zmieni swojej polityki, podzieli los Związku Sowieckiego” – rosyjskie media

The American Interest: Rosja nie jest supermocarstwem, jej gospodarka jest w stagnacji, a populacja drastycznie spada