Turcja przestrzega zasady nieuznawania nielegalnej aneksji Półwyspu Krymskiego, popiera integralność terytorialną Ukrainy i opowiada się za pokojowym rozwiązaniem konfliktu w Donbasie – powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas spotkania ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim. Zapowiedział też poparcie dla platformy krymskiej, która ma rozpocząć proces zwrotu okupowanego półwyspu Ukrainie, infromuje Biuro Prezydenta Ukrainy.

„Będzie to mocny sygnał, że Ukraina i jej partnerzy są zdeterminowani, w sprawie zakończenia okupacji półwyspu ukraińskiego i ochronie praw narodów ukraińskiego i krymskotatarskiego” – podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Ukraina i Turcja mają wspólną wizję zagrożeń bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego i sposobów reagowania na nie, powiedział prezydent Ukrainy.

„Warto zauważyć, że wizje Kijowa i Ankary są zbieżne – zarówno w odniesieniu do samych zagrożeń, jak i sposobów właściwego reagowania na te zagrożenia”

– podkreślił głowa państwa ukraińskiego.

Podczas spotkania Zełenski opowiedział Erdoganowi o sytuacji na tymczasowo okupowanych przez Rosję terenach obwodów donieckiego i ługańskiego. Z kolei prezydent Turcji powiedział, że [sprowokowany przez Rosję] konflikt musi zostać rozwiązany pokojowo w ramach prawa międzynarodowego.

Kanał Telegram „Głos Turcji” zwrócił uwagę na kilka kluczowych punktów z przemówienia Erdogana po spotkaniu:

– Morze Czarne powinno pozostać morzem pokoju;

– Podkreślono determinację obu krajów do pogłębienia partnerstwa strategicznego;

– Turcja zdecydowanie popiera integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy;

– Stanowisko Ankary w sprawie nieuznania aneksji Krymu pozostaje niezmienne;

– Turcja popiera inicjatywę Kijowa dotyczącą utworzenia „Platformy krymskiej”;

– Obecny kryzys należy rozwiązać pokojowymi środkami dyplomatycznymi opartymi na integralności terytorialnej Ukrainy. Sytuacja musi jak najszybciej wrócić do normy, zawieszenie broni musi być przestrzegane;

– Nasze wspólne działania z Ukrainą nie są skierowane przeciwko krajom trzecim;

– Oba kraje będą aktywnie starały się zwiększyć wymianę handlową do 10 miliardów dolarów.

Przypominamy, że 24 marca w Ankarze odbyły się konsultacje polityczno-obronne upoważnionych przedstawicieli Ministerstw Spraw Zagranicznych i Obrony Ukrainy i Turcji – krajowych koordynatorów formatu dwustronnych interakcji „Kwadryga”.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Ukraina dąży do uzyskania statusu obserwatora w Radzie Współpracy Państw Języków Tureckich

Dla Rosji eksterminacja rdzennej ludności jest tradycyjną polityką – pierwsza wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy

Erdogan zamierza odwiedzić Górski Karabach i deklaruje wsparcie dla dziedzictwa tureckiego na Kaukazie