Instytut Polski w Kijowie wspólnie z Muzeum Narodowym Rewolucji Godności przy wsparciu Federacji Związków Zawodowych Ukrainy zaprasza na otwarcie wystawy „Anna Walentynowicz – bohaterka dwóch narodów” z udziałem Dyrektora Instytutu Polskiego Roberta Czyżewskiego i Dyrektora Narodowego Muzeum Rewolucji Godności Ihora Poszywajła.

Wydarzenie poświęcone urodzonej na Ukrainie legendzie polskiej opozycji z czasów PRL, współzałożycielсe ruchu związkowego „Solidarność”.

Anna Walentynowicz urodziła się w ukraińskiej rodzinie w okolicach Równego, a później jako obywatelka Polski, została jednym z liderów ruchu, który doprowadził do upadku komunizmu w Polsce i stał się kamieniem milowym w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Wolność i możliwość decydowania o własnym losie są bardzo ważne zarówno dla Polaków, jak i dla Ukraińców. Polską „Solidarność” i Ukraińską Rewolucję Godności jednoczy dążenie społeczeństwa do zmiany i wiara, że aktywność obywatelska może zmienić kraj na lepsze. Idea ta jest wyraźnie osadzona w historii „Solidarności” oraz w życiu Anny Walentynowicz.

Wystawa została opracowana przez Fundację „Polonia-Ruthenia”.
Początek о 18:00 w Centrum Informacyjno-wystawienniczym Muzeum Majdanu, majdan Nezależnosti 2, pierwsze piętro.

Akredytacja przedstawicieli mediów>>>

***

1 września – 6 września: Centrum Informacyjno-wystawiennicze Muzeum Majdanu, majdan Nezależnosti 2, przestrzeń uliczna obok Domu Związków Zawodowych.

Źródło: Instytut Polski w Kijowie