Kreml tworzy nowy „strategiczny bastion” w walce przeciwko Zachodowi. Libia może stać się nową Syrią Putina i bazą jego rakiet w samym sercu Morza Śródziemnego – w miękkim podbrzuszu Europy. W wyniku eskalacji konfliktu w Afryce Północnej Moskwa także może sprowokować nowy napływ uchodźców z tego rejonu do państw Unii Europejskiej.

Rosja umacnia swoje wpływy w Libii. Według informacji przekazanych przez tureckie władze, ściśle powiązana z Kremlem prywatna jednostka wojskowa „Grupa Wagnera” zdobędzie wkrótce Trypolis i przejmie kontrolę nad stolicą Libii –informuje Fronda.pl powołując się na portal Pch24.pl.

PRZECZYTAJ:

Psy wojny z Rosji, Prywatna armia Putina

Rosjanie maszerują na Trypolis razem z żołnierzami feldmarszałka Halify Haftara. Według prezydenta Turcji Recepa Erdogana Trypolis może zostać zdobyty w ciągu około trzech tygodni. A to oznacza, że Libia może stać się nową Syrią, twierdzi Erdogan – i deklaruje, że gotów jest wysłać do tego afrykańskiego państwa swoje wojska. Erdogan zapewnił, że jego kraj pomoże Libii przeciwko Rosjanom i feldmarszałkowi Haftarze.

Wełudg Mohameda Sayali, szefa libijskiego Rządu Zgody Narodowej, Moskwa dąży do przejęcia nieformalnej kontrolii nad Libią, tak, by kraj pozostął w jej ścisłej strefie wpływów. Rosjanie oficjalnie twierdzą, że w ogóle nie angażują się w Libii; ale światowe media ujawniły, że w kraju działa „Grupa Wagnera”. Formalnie prywatna, tak naprawdę – kierowana przez Kreml jednostka wojskowa.

Niedawno w walkach w Libii ciężko ranny został komendant „Grupy Wagnera”, Aleksander Kuzniecow, z którym fotografował się w przeszłości sam prezydent Władimir Putin.

PRZECZYTAJ:

Putin tworzy w Libii nową Syrię. Nowy front Rosji w walce przeciwko Zachodowi

Przypomnijmy, pod koniec 2018 roku brytyjskie wydanie The Sun napisało, że oficerowie Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU) przybyli do Libii, aby wesprzeć zbuntowanego generała Khalifę Haftara.

W październiku ubiegłego roku brytyjski wywiad ostrzegł przed działaniami Kremla w Libii, gdzie Rosja miała przerzucać oddziały i uzbrojenie, tworząc tam „strategiczny bastion” w walce przeciwko Zachodowi. Portal Daily Mail poinformował o tym, że Grupa Wagnera, prywatna firma wojskowa Putina stworzyła dwie bazy w pobliżu miast Bengazi i Tobruk. W ten sam czas brytyjska premier Theresa May ostrzegała, że Libia może stać się nową Syrią Putina i bazą jego rakiet.

PRZECZYTAJ:

Rosyjski generał ujawnił dlaczego Kreml sprowokował wojnę w Syrii

Oprócz tego, brytyjskie służby alarmowały, że w wyniku eskalacji konfliktu w Libii Moskwa może sprowokować napływ uchodźców z tego rejonu do Europy, gdyż właśnie tędy przechodzi obecnie największa liczba migrantów. Kontrola nad Libią pozwoliłaby również Putinowi na prowadzenie operacji wojskowych w basenie Morza Śródziemnego.

Wojny w Libii, Syrii i na Ukrainie nie są konfliktami lokalnymi i regionalnymi. Są to teatry rosyjskich operacji wojskowych przeciwko Zachodowi. Państwa bałtyckie i Polska na pierwszej linii tej wojny. Realizacja putinowskiego scenariusza jest w toku. Wojna przeciwko Zachodowi i Polsce już trwa. Wojna informacyjna, dyplomatyczna, psychologiczna, światopoglądowa… Wojna hybrydowa… Gruzja, Syria, Ukraina, Wenezuela, Libia… Kto następny?

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Grupa Wagnera pogrąża świat w chaosie

Wojna Rosji z Zachodem trwa od 10 lat – Kongres USA

NATO przyznało, że Rosja prowadzi hybrydową wojnę przeciwko Zachodowi

Time: Putinowi udało się zbudować globalne imperium tyranów i państw upadłych

Pełzająca agresja. Rosja jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego

Putinowska Rosja jest największym zagrożeniem dla pokoju i suwerenności innych narodów – były ambasador USA w Rosji

Pełzająca agresja. Rosja jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego