Era Putina skończy się naturalną śmiercią rosyjskiego prezydenta, ale nie wykluczono, że obecny kremlowski reżim upadnie z powodu innych przyczyn – twierdzi Leon Aron, amerykański politolog, dyrektor rosyjskich studiów w American Enterprise Institute. Co więcej, ekspert porównał Władimira Putina do Mikołaja I i zasugerował, że z powodu niepowodzeń geopolitycznych reżim Putina może zostać obalony przez Rosjan, informuje Politeka.net.

„Nie warto zapominać, że to historia Rosji, ekscesy takiej trajektorii zawsze doprowadzały do bardzo poważnych wewnętrznych porażek politycznych. Powiedzmy, że wojna krymska Mikołaja I praktycznie doprowadziła do zmiany reżimu w kraju po klęsce. Klęska w wojnie rosyjsko-japońskiej doprowadziła do pierwszej rosyjskiej rewolucji. Oczywiste jest, że kolosalne niepowodzenia w I wojnie światowej przed 1917 r. doprowadziły do wydarzeń o których wszyscy wiemy. Wojna w Afganistanie częściowo spowodowała Pieriestrojkę i Głasnost. Dziś oczywiście istnieją również zagrożenia”

– podkreślił analityk.

PRZECZYTAJ:

Kolos na glinianych nogach. Fatalna polityka kremlowska wiedzie Rosję ku przepaści

Znany rosyjski politolog Dmitry Gałkin nie wyklucza zamachu stanu na Kremlu, w trakcie którego Władimir Putin zostanie usunięty z władzy. Ekspert twierdzi, że obecna polityka Moskwy doprowadziła do sankcji, które poważnie podważyły dobrobyt Rosjan. Ponadto spadek cen ropy powoduje poważne uderzenia w rosyjską gospodarkę.

„Na dobrobyt Rosjan bardziej wpłynął spadek cen ropy niż sankcje. Sankcje oczywiście spełniły swoją rolę… (…) Ale głównym czynnikiem jest spadek światowych cen ropy. W końcu jest to zmniejszenie dochodów z eksportu, a zatem państwo ma mniej pieniędzy na wsparcie sfery społecznej i pomoc regionom”

– zaznaczył politolog.

Jednocześnie ekspert zauważa, że sankcje poważnie wpłynęły na rozwój przemysłu, ponieważ obecnie dostęp do technologii i komponentów jest trudny. Sankcje wpłynęły również na zdolność rosyjskich korporacji do tworzenia dużych projektów z zachodnimi inwestorami, w tym w strefie działalności wydobywczej. Ponadto wpłynęły one na dostępność środków finansowych.

Gałkin powiedział także, że w Federacji Rosyjskiej nasila się polityczne niezadowolenie z władz, więc Rosjanie mogą wkrótce stać się świadkami transformacji reżimu.

„Zamach stanu jest całkiem możliwy”

– podsumował ekspert.

Jagiellonia.org

P.S. PKB całej Rosji jest mniejszy niż budżet jednego amerykańskiego miasta – Nowego Jorku. Według Banku Światowego PKB Rosji w 2017 wynosił zaledwie 2,7 procent światowego PKB. Mimo desperackich prób reformowania zarządzania budżetem wydatki wojskowe Rosji wciąż stanowią mniej niż jedną dziesiątą wydatków NATO, z czego połowa „ginie” z powodu „otkatów”, czyli defraudacji środków publicznych. Ludność Rosji wynosi 146 mln osób, podczas gdy na przykład Nigerii 186 mln. Ściśle mówiąc, Rosja to rozległe pustkowie, bańka mydlana, Afryka ze śniegiem.

ZOBACZ TAKŻE:

W Rosji za Putina bieda aż piszczy! Ludzi nie stać nawet na buty

Rosyjska prowincja oczami amerykańskiego fotografa

Putin zrobił z Rosjan niewolników – eks-doradca Putina

Prognoza dla Rosji: stagnacja, spadek rubla i odpływ inwestycji

Financial Times: Rosjanie mają już dość antyzachodniej polityki Putina

Putin boi się „Majdanu”. Kreml przyjął brutalny kurs w polityce wewnętrznej – Warsaw Institute

„Putin chujło”! Protestujący w Moskwie skandowali wulgarnie hasło obrażające gospodarza Kremla

Rosjanie mają już dość Putina! Poziom zaufania do prezydenta FR spadł do historycznego minimum

„Jeżeli Rosja nie zmieni swojej polityki, podzieli los Związku Sowieckiego” – rosyjskie media

The American Interest: Rosja nie jest supermocarstwem, jej gospodarka jest w stagnacji, a populacja drastycznie spada