Waszyngton będzie nadal wspierał Ukrainę w opieraniu się rosyjskiej agresji, podczas gdy Rosja już przegrała tę wojnę, powiedział w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken na konferencji prasowej w Berlinie, podaje Europejska Prawda.

„Ukraińcy bronią się z niesamowitą odwagą, a Rosja już przegrała. Celem Putina, jak sam powiedział, było zniszczenie Ukrainy jako niepodległego i suwerennego kraju. Ten cel się nie powiódł. Suwerenna i niezależna Ukraina będzie istnieć dłużej, niż będzie żył Putin”.

Antony Blinken

Sekretarz stanu USA

PRZECZYTAJ:

NATO: Ukraina może wyzwolić okupowany przez Rosję Krym i Donbas

Bellingcat: Rosyjscy generałowie rozumieją, że wojna jest już przegrana

Blinken dodał, że tak zwane „sukcesy” Rosji w Donbasie są nieproporcjonalnie małe w porównaniu z ogromnymi stratami rosyjskiej armii.

„Według doniesień od początku inwazji dziesiątki tysięcy rosyjskich żołnierzy zostało zabitych lub rannych. Rosja nadal traci w ogromnych ilościach czołgi, samoloty, pojazdy opancerzone”

– powiedział sekretarz stanu USA i dodał, że nawet w przypadku dalszej ofensywy Rosja zajmie miasta doszczętnie zniszczone przez swoje wojska, a wojska ukraińskie wycofają się na bardziej ufortyfikowane pozycje, gdzie będą się skutecznie bronić.

„Nasz wywiad donosi, że rosyjskie wojska nadal cierpią z powodu niskiego duchu walki, wysokiej śmiertelności, problemów ze sprzętem i przywództwa, które odmawia informowania ich o prawdziwym stanie rzeczy na polu bitwy”

– podkreślił Blinken.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Ukraińcy przekształcili „blitzkrieg” Putina w horror i piekło dla najeźdźców

Ukraina: Rosja musi ponieść klęskę, nie pozwolimy uratować twarz Putina

Koniec Putina i jego popleczników powinien być taki sam jak nazistów – Ben Wallace

Pokój na warunkach rosyjskich może być zaproszeniem do kolejnej wojny – Baerbock

USA: Chcemy, aby putinowska inwazja na Ukrainę stała się strategiczną porażką Rosji

Arestowycz: Putin stoi teraz przed wyborem – traktat pokojowy albo porażka militarna