Gruzja będzie musiała spełnić szereg warunków, aby uzyskać ten status. Rozpoczęcie negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy w UE spodziewane jest na początku 2023 r., a przewidywany termin przystąpienia do Unii to 2029 r.

Przywódcy krajów UE zgodzili się na przyznanie Ukrainie i Mołdawii statusu kandydatów do członkostwa – poinformował w czwartek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Historyczna umowa. Historyczna decyzja. Dziś podjęliśmy decyzję o przyznaniu statusu kandydata Ukrainie i Mołdawii” – powiedział i dodał, że Gruzja musi spełnić szereg warunków przed otrzymaniem tego statusu.

https://twitter.com/CharlesMichel/status/1540049542225305600

Wcześniej decyzja ta została poparta przez Komisję Europejską i Parlament Europejski. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła to na Twitterze.

Dziś jest dobry dzień dla Europy. Gratulacje dla prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, prezydent Mai Sandu i premiera Garibaszwili. Wasze kraje są częścią europejskiej rodziny. I dzisiejsza historyczna decyzja przywódców do potwierdza” – zaznaczyła.

Przypomnijmy, proces akcesji krajów do UE obejmuje kilka głównych etapów: aplikowanie, uzyskanie statusu kandydata, negocjacje, ratyfikację i integrację.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE: